Serwis relacji inwestorskich

I kwartał 2026 roku w ML System ze wzrostem sprzedaży i realizacji zagranicznych

Strona główna O ML SystemAktualności I kwartał 2026 roku w ML System ze wzrostem sprzedaży i realizacji zagranicznych

Pierwsze trzy miesiące 2026 roku przyniosły ML System wyraźną poprawę wyników. Przychody ze sprzedaży spółki wzrosły rok do roku o ponad 90%, osiągając poziom 34,8 mln PLN. Firma zamknęła ten kwartał z dodatnią EBITDA w wysokości 0,15 mln PLN, co stanowi poprawę o ponad 8 mln PLN rok wcześniej. Wyraźną redukcję odnotowano również po stronie straty netto – spadła ona z 17,4 mln PLN w analogicznym okresie ubiegłego roku do 6,4 mln PLN obecnie.

 – Konsekwentnie realizujemy strategię zwiększania udziału produktów standaryzowanych w naszym miksie sprzedażowym, czego najlepszym dowodem jest wzrost portfela zamówień na bieżący rok, m.in. w segmencie płyt elewacyjnych oraz dachówek ceramicznych. Równolegle umacniamy pozycję na rynkach zagranicznych, realizując prestiżowe inwestycje w Niemczech i Szwajcarii, które potwierdzają potencjał naszych zaawansowanych rozwiązań BIPV. Zawarte w maju br. porozumienia z wierzycielami finansowymi pomogą w poprawie płynności w najbliższych miesiącach, równolegle jednak cały czas koncentrujemy się na pozyskaniu dodatkowego kapitału obrotowego przy jednoczesnym wypracowaniu długoterminowej umowy, która zapewni Grupie stabilne
i trwałe podstawy finansowe –
mówi Edyta Stanek, Prezes ML System.  

 W maju 2026 r. ML System sfinalizował porozumienia z instytucjami finansowymi i ubezpieczeniowymi.  Przedłużono umowę o finansowanie Grupy ML System z BNP Paribas Bank Polska S.A., Bankiem Gospodarstwa Krajowego, Millennium Leasing sp. z o.o i Agencją Rozwoju Przemysłu S.A. do 30 czerwca br. oraz kontynuowany jest proces opracowania docelowej restrukturyzacji zadłużenia finansowego. Przedłużony został również okres obowiązywania gwarancji płatniczej oraz kontraktowej wystawionych przez KUKE.

Zgodnie z przyjętą strategią zwiększania udziału produktów standaryzowanych w przychodach ogółem, Grupa ML System zabezpieczyła znaczącą skalę zleceń produkcyjnych na 2026 r. w kluczowych obszarach technologicznych. W segmencie fotowoltaicznych płyt elewacyjnych portfel zamówień na 2026 r. obejmuje już łącznie 55 271 m², natomiast w całym 2025 roku Grupa zrealizowała 11 081 m², co stanowi wzrost o prawie 400%. W kategorii fotowoltaicznych dachówek ceramicznych zlecenia na bieżący rok opiewają już na 3 330 m², wobec 1 716 m² zrealizowanych w 2025 r. (wzrost o 94%). W obszarze BIPV i szyb aktywnych skala zamówień na 2026 r. sięga 9 966 m², podczas gdy w roku ubiegłym zrealizowano 5 429 m² (wzrost o 84%).

W pierwszym kwartale 2026 r. Grupa ML System sfinalizowała szereg prestiżowych inwestycji zagranicznych, koncentrując się na zaawansowanych rozwiązaniach fotowoltaiki zintegrowanej z budownictwem. Wśród kluczowych realizacji znalazł się projekt dla banku Sparekasse w Monachium, obejmujący montaż 770 m² modułów BIPV ze szkłem satynowym w pierwszym budynku w Bawarii zaprojektowanym w filozofii Cradle-to-Cradle (koncepcja gospodarki o obiegu zamkniętym). W tym samym mieście spółka zakończyła dostawy do Starej Mennicy (Alte Muenze), gdzie na obiekcie pod nadzorem konserwatora zabytków zainstalowano 450 m² fotowoltaicznych dachówek PhotonRoof o rocznym uzysku ok. 35 MWh. Kolejną istotną inwestycją w Niemczech był budynek przy ulicy Schäfergasse 33 we Frankfurcie z fotowoltaiczną fasadą PhotonWall o powierzchni 240 m². Zakończona została również realizacja dla inwestora komercyjnego w Szwajcarii, obejmująca 2 400 m² fotowoltaicznych płyt elewacyjnych PhotonWall. Aktualnie spółka realizuje zlecenia produkcyjne obejmujące całokształt dostępnych produktów w ofercie Grupy o łącznej powierzchni ponad 57 tys. m².