Serwis relacji inwestorskich

ML System z umową o wartości 61,6 mln zł netto na dostawę PV do Elektrowni Fotowoltaicznej Kiekrz

Strona główna O ML SystemAktualności ML System z umową o wartości 61,6 mln zł netto na dostawę PV do Elektrowni Fotowoltaicznej Kiekrz

ML System zawarła ze Spółką EW Kiekrz umowę dotyczącą realizacji inwestycji polegającej na kompleksowym zaprojektowaniu oraz budowie Elektrowni Fotowoltaicznej Kiekrz o łącznej mocy 44,48 MWp wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz przyłączem energetycznym. Łączna wartość kontraktu wynosi 61,6 mln zł netto.

Firma realizuje także szereg kontraktów europejskich, dostarczając innowacyjne produkty BIPV, w tym szyby z powłoką kwantową, na takie inwestycje, jak m.in.: siedziba CASA BFF w Mediolanie, siedziba APPLE w Cork, dworzec kolejowy przy lotnisku w Liverpoolu czy parking wielopoziomowy w duńskim Hillerød.

Elektrownia Fotowoltaiczna Kiekrz – inwestycja w czystą energię

Elektrownia Fotowoltaiczna Kiekrz nie tylko przyczyni się do zwiększenia mocy produkcji energii ze źródeł odnawialnych, ale również do redukcji emisji CO2, co jest kluczowe w walce ze zmianami klimatycznymi. Projekt ten jest istotny dla realizacji naszych strategicznych celów wzrostu i dywersyfikacji źródeł przychodów – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

Odbiór końcowy Elektrowni Fotowoltaicznej Kiekrz ustalono na III kwartał 2026 r.

Prestiżowe kontrakty eksportowe

Nieustannie umacniamy naszą pozycję na rynku BIPV, rozwijając innowacyjne rozwiązania i technologie, które zmieniają sektor energetyki odnawialnej w budownictwie. Nasze sukcesy nie ograniczają się do rynku krajowego – dynamicznie rośniemy także na rynkach zagranicznych, co świadczy o naszych globalnych ambicjach i konkurencyjności. Regularne wygrywanie prestiżowych kontraktów międzynarodowych jest tego dowodem. Nowym, obiecującym rynkiem jest Izrael, gdzie realizujemy pierwszy pilotażowy projekt o powierzchni 2000 m² szklenia z renomowanym partnerem. Planujemy także kolejne projekty w tamtym rejonie – podkreśla Dawid Cycoń.

ML System dostarcza innowacyjne moduły BIPV na zadaszenie nowoczesnego budynku CASA BFF w Mediolanie, którego projekt zdobył prestiżową nagrodę podczas wydarzenia MIPIM Awards, odbywającego się w marcu 2024 r. w Cannes. Zadanie obejmuje dostawę paneli o łącznej powierzchni 2200 m2, które zapewnią moc całkowitą ponad 300 kWp.

Spółka dostarcza także moduły na stację kolejową zlokalizowaną przy lotnisku w Liverpoolu. Inwestycja ma na celu wymianę starych przeszkleń na nowoczesne, energooszczędne szyby, co przyczyni się do zwiększenia efektywności energetycznej oraz zrównoważonego rozwoju infrastruktury transportowej tego miasta.

ML System realizuje ponadto projekty na rynku skandynawskim, m. in. skomplikowane w swojej budowie szyby na dworcu w Drammen oraz moduły BIPV o powierzchni 1000 m2, które zostaną zamontowane na parkingu wielopoziomowym przy zakładzie Novo Nordisk w duńskim Hillerød

ML System to wysoce wyspecjalizowana spółka technologiczna z bardzo silnym zapleczem badawczo-laboratoryjnym, oferująca innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV). Produkty ML System stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych. Oferta spółki to szerokie portfolio produktów tradycyjnej fotowoltaiki, produktów Smart City oraz specjalistycznego szkła, w tym dla branży automotive. Łączna powierzchnia zakładów produkcyjnych z magazynami i centrum badawczo-rozwojowym spółki wynosi ponad 40 tys. m kw. Spółka dysponuje 17 patentami, a dziewięć zgłoszeń patentowych czeka na rozpatrzenie. Od 2020 r. ML System prowadzi badania w zakresie wykorzystania zjawisk fizyki kwantowej w profesjonalnej diagnostyce medycznej. W 2021 r. spółka uruchomiła pierwszą na świecie linię produkcyjną przeziernych szyb z powłoką kwantową generujących energię elektryczną. Wydarzenie to nazwane „kwantową rewolucją w światowym budownictwie” jest jednym z elementów ogłoszonej przez spółkę strategii „nowej ery kwantowej”, otwierającej nowe możliwości i funkcje zastosowania szkła w branży BIPV i automotive.