Serwis relacji inwestorskich

ML System publikuje dane szacunkowe za I półrocze 2023 r.

Strona główna O ML SystemAktualności ML System publikuje dane szacunkowe za I półrocze 2023 r.

Grupa ML System zgodnie z szacunkowymi, niezaudytowanymi danymi wypracowała w I półroczu 2023 r. 89,9 mln zł przychodów ze sprzedaży wobec 105,3 mln zł rok wcześniej. Zysk brutto ze sprzedaży wyniósł 6,4 mln zł w porównaniu z 11,6 mln zł w analogicznym półroczu poprzedniego roku. W analizowanym okresie wynik EBITDA ukształtował się na poziomie 7,3 mln zł wobec 13,1 mln zł rok wcześniej, a strata netto wyniosła 10,6 mln zł wobec straty 3,8 mln zł w I półroczu 2022 r.

– Koniunktura w budownictwie i zmiany harmonogramów inwestycji realizowanych przez klientów spowodowały przesunięcie na II półrocze 2023 r. odbioru części wyprodukowanych już szyb z powłokami kwantowymi. Ponadto, realizowaliśmy produkcję szyb powłokowych w ramach projektów badawczych: mowa o QDrive, tj. innowacyjnym szkle aktywnym dla branży automotive oraz ogniwie tandemowym. W II kw. opracowywaliśmy również nowe wzory dla dachówek oraz płyt elewacyjnych, co miało odzwierciedlenie w sukcesie procesu dokapitalizowania i przyznanych wzorach przemysłowych. Oczekujemy, że nowe, wysokomarżowe produkty, będące efektem prac B+R staną się w przyszłości elementem naszej struktury sprzedaży – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

Przesunięcie w odbiorze produktów oraz obłożenie maszyn pracami w ramach projektów B+R obniżyły wartość sprzedaży zarówno w samym II kwartale, jak i całym I półroczu 2023 r. Niższa sprzedaż, w tym produktów o wysokiej marży, wpłynęła z kolei na spadek zyskowności. W I półroczu 2023 r. zaobserwowano ponadto wzrost w ujęciu rok do roku kosztów finansowych o blisko 2,9 mln zł oraz kosztów ogólnego zarządu (głównie wynagrodzeń, w tym. związanych ze wzrostem zatrudnienia) o 2,5 mln zł, co dodatkowo obniżyło wynik netto w analizowanym okresie.

W II półroczu koncentrujemy się na optymalnym wykorzystaniu mocy wytwórczych. Ponadto, II połowa roku jest zwykle sezonowo lepsza od I w naszej branży. Dążymy także do poprawy wskaźników rentowności – podkreśla Cycoń.

ML System to wysoce wyspecjalizowana spółka technologiczna z bardzo silnym zapleczem badawczolaboratoryjnym, oferująca innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV). Produkty ML System stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych. Spółka jest liderem w swojej branży na rynku polskim. Co więcej, zgodnie z raportem Building-Integrated Photovoltaic Skylight Market Size and Projection 2023-2030, firma należy do grona kluczowych producentów BIPV na świecie. Oferta spółki to również szeroka paleta produktów tradycyjnej fotowoltaiki, produktów Smart City oraz specjalistycznego szkła, w tym dla branży automotive. Łączna powierzchnia zakładów produkcyjnych z magazynami i centrum badawczo-rozwojowym spółki wynosi ponad 25 tys. m kw. Spółka dysponuje 16 patentami, a dziewięć zgłoszeń patentowych czeka na rozpatrzenie. Od 2020 r. ML System prowadzi badania w zakresie wykorzystania zjawisk fizyki kwantowej w profesjonalnej diagnostyce medycznej. W 2021 r. spółka uruchomiła pierwszą na świecie linię produkcyjną przeziernych szyb z powłoką kwantową generujących energię elektryczną. Wydarzenie to nazwane „kwantową rewolucją w światowym budownictwie” jest jednym z elementów ogłoszonej przez spółkę strategii „nowej ery kwantowej”, otwierającej nowe możliwości i funkcje zastosowania szkła w branży BIPV i automotive.