Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) zarejestrował opracowane przez ML System wzory przemysłowe dotyczące czterech rozwiązań zastosowanych w ceramicznej dachówce fotowoltaicznej produkowanej przez spółkę. Mowa o kształcie, który wpływa na sposób mocowania, system odwodniania, będący jednocześnie zamkiem dopasowującym.
– Ceramiczna dachówka fotowoltaiczna ze względu na swoją budowę jest dostosowana geometrycznie do istniejących na rynku klasycznych rozwiązań, tak by możliwe było wykorzystanie na dachu zarówno naszej dachówki, jak i dachówek popularnych producentów. Sam sposób montażu z wykorzystaniem gwoździ czy wkrętów jest znany w przypadku klasycznych dachówek ceramicznych. Poprzez specjalne ukształtowanie punktu mocującego i wykonanie otworów będzie to możliwe także w naszej dachówce fotowoltaicznej, przy zachowaniu wszystkich wymiarów oraz rozstawu łat. Oferujemy kompletny system z falownikiem oraz systemem zabezpieczeń elektrycznych – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.
Wzory przemysłowe są chronione w krajach Unii Europejskiej przez pięć lat, licząc od dnia zgłoszenia tj., 16 kwietnia 2023 r. Okres ochrony może zostać przedłużony po upływie tego terminu.
Spółka ubiega się ponadto o rejestrację łącznie pięciu patentów w EUIPO oraz Urzędzie Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych dotyczących ceramicznych dachówek fotowoltaicznych oraz fotowoltaicznych płyt elewacyjnych oraz dwóch wzorów przemysłowych w EUIPO dotyczących ceramicznych dachówek fotowoltaicznych.
W kwietniu 2023 r. ML System rozszerzyła strategię rozwoju o nowe produkty oparte o technologię kwantową. Spółka w latach 2023-2024 zamierza zainwestować ok. 120 mln zł w produkcję ceramicznych dachówek fotowoltaicznych oraz fotowoltaicznych płyt elewacyjnych. Dzięki rozszerzeniu portfolio o nowe produkty oczekuje dodatkowej sprzedaży w kwocie nie mniejszej niż 200 mln zł rocznie, przy atrakcyjnym dwucyfrowym poziomie rentowności EBITDA. Plan inwestycyjny zakłada osiągnięcie pełnych mocy produkcyjnych w szacowanej wysokości do 50 tys. m2 miesięcznie w drugiej połowie 2025.
Pełna treść rozszerzenia strategii: https://ir.mlsystem.pl/wp-content/uploads/2023/05/45182183_MLS_strategia_2023_1.pdf
ML System to wysoce wyspecjalizowana spółka technologiczna z bardzo silnym zapleczem badawczo-laboratoryjnym, oferująca innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV). Produkty ML System stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych. Spółka jest liderem w swojej branży na rynku polskim. Co więcej, zgodnie z raportem Building-Integrated Photovoltaic Skylight Market Size and Projection 2023-2030, firma należy do grona kluczowych producentów BIPV na świecie. Oferta spółki to również szeroka paleta produktów tradycyjnej fotowoltaiki, produktów Smart City oraz specjalistycznego szkła, w tym dla branży automotive. Łączna powierzchnia zakładów produkcyjnych z magazynami i centrum badawczo-rozwojowym spółki wynosi ponad 25 tys. m kw. Spółka dysponuje 16 patentami, a osiem zgłoszeń patentowych czeka na rozpatrzenie. Od 2020 r. ML System prowadzi badania w zakresie wykorzystania zjawisk fizyki kwantowej w profesjonalnej diagnostyce medycznej. W 2021 r. spółka uruchomiła pierwszą na świecie linię produkcyjną przeziernych szyb z powłoką kwantową generujących energię elektryczną. Wydarzenie to nazwane „kwantową rewolucją w światowym budownictwie” jest jednym z elementów ogłoszonej przez spółkę strategii „nowej ery kwantowej”, otwierającej nowe możliwości i funkcje zastosowania szkła w branży BIPV i automotive.