Serwis relacji inwestorskich

Szyba z powłoką kwantową od ML System z nagrodą za innowacyjność podczas BAU München

Strona główna O ML SystemAktualności Szyba z powłoką kwantową od ML System z nagrodą za innowacyjność podczas BAU München

Szyba z powłoką kwantową produkcji ML System otrzymała nagrodę za innowacyjność w dziedzinie architektury i budownictwa podczas prestiżowych, największych na świecie targów budowlanych dla architektów i inżynierów – BAU München.

Zdobyte wyróżnienie jest szczególne, ponieważ zostało nam przyznane przez jury składające się z uznanych w branży architektów, którzy mają kluczowe znaczenie przy realizacji projektów budowlanych. Wiele znanych w skali globalnej obiektów nie ujrzałoby światła dziennego, gdyby nie ich odwaga i wizjonerstwo. Nasza szyba z powłoką kwantową nie tylko jest efektem odwagi i wizjonerstwa, ale także odpowiada na aktualne potrzeby rynku – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

Cieszymy się, że wieloletnia praca, najpierw w aspekcie B+R, a następnie wdrożeniowym, spotkała się z uznaniem ekspertów, którzy kreują rynek, a ich opinie i projekty są inspiracją dla innych osób z branży. Wierzymy, że otrzymana nagroda wzmocni naszą pozycję na rynkach zagranicznych, będzie przepustką dla naszych produktów do ich zastosowania przy najbardziej prestiżowych realizacjach w Europie i rozszerzenia współpracy z największymi markami na rynku materiałów budowlanych. Trudno aktualnie znaleźć w Europie firmę taką jak ML System – tak dobrze dostosowaną do nowej rzeczywistości nie tylko technologicznie i produkcyjnie, ale także w zakresie wymaganych przepisami norm i dokumentów dopuszczających do stosowania w budownictwie – dodaje Dawid Cycoń.

Oprócz nagrodzonej szyby z powłoką kwantową szczególnym zainteresowaniem podczas targów cieszyły się fotowoltaiczne dachówki oraz płyty fasadowe produkcji ML System.

Nowatorskie szyby z powłoką kwantową to rozwiązanie opracowane przez naukowców ML System, pozwalające na generowanie darmowej energii elektrycznej ze słońca, przy jednoczesnym zachowaniu przezierności oraz wysokiego współczynnika izolacyjności. Jest to możliwe dzięki rewolucyjnemu wykorzystaniu powłoki składającej się z kropek kwantowych – małych półprzewodników o rozmiarach od kilku do kilkunastu nanometrów. Zamieniają one promieniowanie UV i podczerwone na energię elektryczną. Szyby posiadają bardzo dobre parametry transmisji światła oraz ograniczają zjawisko nagrzewania pomieszczeń. Na sprawność działania powłok kwantowych nie ma wpływu kąt padania światła. Szyby potrafią generować prąd nawet ze sztucznego oświetlenia.

ML System to wysoce wyspecjalizowana spółka technologiczna z bardzo silnym zapleczem badawczo-laboratoryjnym, oferująca innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV). Produkty ML System stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych. Spółka jest liderem w swojej branży na rynku polskim. Co więcej, zgodnie z raportem Building Integrated Photovoltaic Skylights Market 2020-2027, firma należy do grona kluczowych producentów BIPV na świecie. Oferta spółki to również szeroka paleta produktów tradycyjnej fotowoltaiki, produktów Smart City oraz specjalistycznego szkła, w tym dla branży automotive. Łączna powierzchnia zakładów produkcyjnych z magazynami i centrum badawczo-rozwojowym spółki wynosi ponad 25 tys. m kw. Spółka dysponuje 16 patentami, a osiem zgłoszeń patentowych czeka na rozpatrzenie. Od 2020 r. ML System prowadzi badania w zakresie wykorzystania zjawisk fizyki kwantowej w profesjonalnej diagnostyce medycznej. W 2021 r. spółka uruchomiła pierwszą na świecie linię produkcyjną przeziernych szyb z powłoką kwantową generujących energię elektryczną. Wydarzenie to nazwane „kwantową rewolucją w światowym budownictwie” jest jednym z elementów ogłoszonej przez spółkę strategii „nowej ery kwantowej”, otwierającej nowe możliwości i funkcje zastosowania szkła w branży BIPV i automotive.