Serwis relacji inwestorskich

ML System z rekordowo wysokimi przychodami w 2022 r. i wzmocnionymi szansami rozwoju dzięki legislacji UE

Strona główna O ML SystemAktualności ML System z rekordowo wysokimi przychodami w 2022 r. i wzmocnionymi szansami rozwoju dzięki legislacji UE

Grupa ML System w 2022 r. wypracowała 281,7 mln zł przychodów ze sprzedaży, co oznacza wzrost rok do roku o 49,2 proc. Skonsolidowany zysk brutto ze sprzedaży wyniósł 37 mln zł, co oznacza wzrost rok do roku o 39,1 proc. W analizowanym okresie wynik EBITDA wzrósł rok do roku o 49,6 proc., do 36,5 mln zł.

Wzrost sprzedaży i ekspansja zagraniczna

W 2022 r. osiągnęliśmy rekordowy poziom przychodów ze sprzedaży w kwocie 281,7 mln zł, co oznacza 49,2-proc. wzrost w ujęciu rok do roku, potwierdzając naszą zdolność do realizowania celów strategicznych. Historycznie wysokie wartości osiągnęliśmy także na poziomie zysku brutto ze sprzedaży, jak i EBITDA, które wzrosły – odpowiednio – o 39,1 proc., do 37 mln zł oraz 49,6 proc., do 36,5 mln zł. Systematycznie zwiększamy udział wysokomarżowych produktów – w tym w szczególności produktów Nowej Ery Kwantowej – w naszej strukturze sprzedażowej, dążąc równocześnie do poprawy rentowności działalności – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

W 2022 r., w konsekwencji wzrostu przede wszystkim kosztów amortyzacji o 9,5 mln zł oraz kosztów finansowych o 5,1 mln zł, skonsolidowany zysk netto wyniósł 0,2 mln zł i był niższy o 1,5 mln zł w porównaniu z 2021 r.

– Nie można jednak w tym kontekście zapominać o fakcie, że wciąż jesteśmy w intensywnym procesie inwestycyjnym, ukierunkowanym na optymalne wykorzystanie pojawiających się szans rynkowych. Realizacja strategii Nowej Ery Kwantowej przebiega zgodnie z harmonogramem – na bieżący rok zaplanowaliśmy uruchomienie linii produkcyjnej szyb Active Glass oraz zakończenie budowy nowej hali produkcyjnej o powierzchni prawie 20 000 m2 – tłumaczy Dawid Cycoń.

W 2022 r. roku spółka umocniła pozycję w segmencie fotowoltaiki klasycznej dla energetyki zawodowej i MŚP. Perspektywy dla tego rynku pozostają sprzyjające – przedsiębiorcy i jednostki publiczne poszukują przestrzeni do obniżki kosztów zużycia energii, inwestując w OZE.

– Konsekwentnie umacniamy naszą pozycję za granicą. W dotychczasowej historii sprzedaliśmy produkty do odbiorców z 26 krajów. W 2022 r. przychody ze sprzedaży eksportowej wyniosły 11,8 mln zł, co oznacza wzrost rok do roku o 66 proc. – podkreśla Dawid Cycoń.

Unijna legislacja dotycząca zeroemisyjności katalizatorem wzrostu

Nowe możliwości otwiera przed spółką przyjęty w połowie marca 2023 r. przez Parlament Europejski projekt przepisów, które pozwolą przyspieszyć tempo renowacji budynków, zmniejszyć zużycie energii i obniżyć emisje gazów cieplarnianych. Zgodnie z tym projektem od 2026 r. wszystkie nowe budynki zajmowane, eksploatowane lub będące własnością władz publicznych, a od 2028 r. wszystkie nowe budynki prywatne będą musiały być zeroemisyjne oraz wyposażone w technologie słoneczne. ML System oczekuje, że nowe regulacje upowszechnią zastosowanie technologii BIPV, a zapotrzebowanie na oferowane przez firmę produkty stanie się masowe.

– Transformacja energetyczna nie może opierać się jedynie na inwestycjach w farmy fotowoltaiczne i wiatrowe, ale powinna w znaczącym stopniu uwzględniać możliwości, jakie oferują rozwiązania BIPV. W rezultacie są one zdecydowanie tańsze niż wielkoskalowe instalacje wiatrowe i solarne, ponieważ z jednej strony wyłącznie zastępują tradycyjne materiały budowlane i nie generują dodatkowych, istotnych kosztów związanych z rozbudową sieci energetycznych i utrzymaniem mocy rezerwowych, a z drugiej strony pełnią aktywną rolę generując pożądaną energię odnawialną. Instalacje BIPV nie powodują degradacji przestrzeni urbanistycznej ani krajobrazu naturalnego. Jest to najtańsza technologia OZE posiadająca największe perspektywy wzrostu w krótkim okresie. Cieszy nas fakt, że europejscy decydenci dostrzegli ten aspekt. Trudno aktualnie znaleźć w Europie firmę taką jak ML System – tak dobrze dostosowaną do nowej rzeczywistości nie tylko technologicznie i produkcyjnie, ale także w zakresie wymaganych przepisami norm i dokumentów dopuszczających do stosowania w budownictwie – podsumowuje Dawid Cycoń.

ML System to wysoce wyspecjalizowana spółka technologiczna z bardzo silnym zapleczem badawczo-laboratoryjnym, oferująca innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV). Produkty ML System stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych. Spółka jest liderem w swojej branży na rynku polskim. Co więcej, zgodnie z raportem Building Integrated Photovoltaic Skylights Market 2020-2027, firma należy do grona kluczowych producentów BIPV na świecie. Oferta spółki to również szeroka paleta produktów tradycyjnej fotowoltaiki, produktów Smart City oraz specjalistycznego szkła, w tym dla branży automotive. Łączna powierzchnia zakładów produkcyjnych z magazynami i centrum badawczo-rozwojowym spółki wynosi ponad 25 tys. m kw. Spółka dysponuje 16 patentami, a sześć zgłoszeń patentowych czeka na rozpatrzenie. Od 2020 r. ML System prowadzi badania w zakresie wykorzystania zjawisk fizyki kwantowej w profesjonalnej diagnostyce medycznej. W 2021 r. spółka uruchomiła pierwszą na świecie linię produkcyjną przeziernych szyb z powłoką kwantową generujących energię elektryczną. Wydarzenie to nazwane „kwantową rewolucją w światowym budownictwie” jest jednym z elementów ogłoszonej przez spółkę strategii „nowej ery kwantowej”, otwierającej nowe możliwości i funkcje zastosowania szkła w branży BIPV i automotive.