Serwis relacji inwestorskich

ML System zbuduje farmę fotowoltaiczną w kopalni Jaźwica za maksymalnie 16,1 mln zł brutto

Strona główna O ML SystemAktualności ML System zbuduje farmę fotowoltaiczną w kopalni Jaźwica za maksymalnie 16,1 mln zł brutto

ML System podpisał z firmą Świętokrzyska Grupa Przemysłowa INDUSTRIA umowę na dostawę i wykonanie instalacji fotowoltaicznej o mocy do 3 MW, która zlokalizowana będzie na zwałowisku północnym kopalni Jaźwica, w Chęcinach. Wartość kontraktu zależna jest od ostatecznie zrealizowanego wariantu inwestycji – wyniesie od 13,5 mln zł brutto do 16,1 mln zł brutto.

Energetyczny krajobraz Polski zmienia się na naszych oczach, a co najważniejsze, staje się bardziej zielony. Po odnawialne źródła energii sięgają dzisiaj podmioty z wielu branż, w tym sektor wydobywczy. Cieszy nas fakt, że w sposób czynny uczestniczymy w tej transformacji. Nasz segment fotowoltaiki klasycznej dla energetyki zawodowej i MŚP ma przed sobą doskonałe perspektywy. Uczestniczymy w kolejnych przetargach i postępowaniach konkursowych, liczymy na ich pozytywne zakończenie – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

Oferta ML System została wyłoniona w lipcu 2022 r. na podstawie postępowania konkursowego. Podpisanie umowy poprzedzone było etapem ustaleń technicznych, a czas ich trwania uwzględniał specyficzny i technologiczny aspekt inwestycji.

Jak wskazywała Magdalena Szczukiewicz, dyrektor rozwoju i marketingu w Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej INDUSTRIA, inwestycja jest jednym ze znaczących kroków w procesie zielonej transformacji Świętokrzyskich Kopalni Surowców Mineralnych, a wytworzona energia będzie wykorzystywana do zasilenia zakładów produkcyjnych, jak również do produkcji zielnego wodoru celem osiągnięcia niskoemisyjności.

Zarówno Świętokrzyska Grupa Przemysłowa INDUSTRIA, jak i ML System należą do Klastra Wodorowego im. Braci Łaszczyńskich, którego zadaniem jest m.in. zbudowanie niezbędnej infrastruktury do produkcji wodoru na poziomie do 50 tys. ton rocznie do 2030 r.