Serwis relacji inwestorskich

ML System z 10 mln zł dofinansowania od PARP na „dachówkę fotowoltaiczną”

Strona główna O ML SystemAktualności ML System z 10 mln zł dofinansowania od PARP na „dachówkę fotowoltaiczną”

ML System otrzymał 10 mln zł dofinansowania od PARP w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020 na „zintegrowany, aktywny system pokryć dachowych Active Tile”, czyli tzw. „fotowoltaiczną dachówkę”. Łączna wartość wydatków kwalifikowanych w projekcie wyniesie 16,8 mln zł.

Fotowoltaiczna dachówka z warstwą ceramiczną łączy w sobie zalety i wytrzymałość tradycyjnych pokryć dachowych z funkcjonalnością generacji darmowej energii elektrycznej oraz poprawą termoizolacyjności. Specjalnie opracowana technologia pozwala na precyzyjne odwzorowanie zaprojektowanej kolorystyki, co daje możliwość instalacji dachówki na szerokiej gamie budynków, w tym przede wszystkim na obiektach zabytkowych. Innowacyjna budowa powłoki dachówki, składająca się z odpowiednio zaprojektowanych mikroobiektów, pozwala na wysokie uzyski energetyczne. Dodatkowo, połączenie warstwy ceramicznej z nanocząsteczkami metalicznymi o określonej średnicy znacznie redukuje promieniowanie IR nagrzewające pokrycie – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

Dzięki pozyskanym funduszom spółka zakupi środki trwałe wraz z oprogramowaniem niezbędne do wyposażenia fabryki w wydajną, zautomatyzowaną linie produkcyjną systemu Active Tile, czyli tzw. „fotowoltaicznej dachówki”. Produkt jest odpowiedzią na europejską strategię na rzecz „fali renowacji”, która dotyczy istotnych zmian w zakresie zwiększenia efektywności energetycznej budynków oraz koresponduje z celami klimatycznymi Polski oraz Unii Europejskiej.

Produkt łączy w sobie aspekt estetyczny poprzez dopasowanie kolorystyczne do istniejącego już poszycia dachowego, ekonomiczny – produkuje darmową energię elektryczną ze słońca oraz ekologiczny – ogranicza emisję gazów cieplarnianych.

Na polskim rynku wpisuje się w założenia ogłoszonego w ubiegłym miesiącu, wartego 3 mld zł Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, zakładającego dofinansowanie dla jednostek samorządu terytorialnego na zadania inwestycyjne związane z ochroną zabytków. Zastosowanie produktu na dachach obiektów zabytkowych to – obok wymaganych przepisami konserwatorskimi aspektów estetycznych – w perspektywie czasu również oszczędność budżetu samorządu odpowiedzialnego za obiekt zabytkowy, a także korzyść klimatyczna dla całej jego społeczności.

ML System to wysoce wyspecjalizowana spółka technologiczna z bardzo silnym zapleczem badawczo-laboratoryjnym, oferująca innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV). Produkty ML System stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych. Spółka jest liderem w swojej branży na rynku polskim. Co więcej, zgodnie z raportem Building Integrated Photovoltaic Skylights Market 2020-2027, firma należy do grona kluczowych producentów BIPV na świecie. Oferta spółki to również szeroka paleta produktów tradycyjnej fotowoltaiki, produktów Smart City oraz specjalistycznego szkła, w tym dla branży automotive. Łączna powierzchnia zakładów produkcyjnych z magazynami i centrum badawczo-rozwojowym spółki wynosi ponad 20 tys. m kw. Spółka dysponuje 14 patentami, a 8 zgłoszeń patentowych czeka na rozpatrzenie. Od 2020 r. ML System prowadzi badania w zakresie wykorzystania zjawisk fizyki kwantowej w profesjonalnej diagnostyce medycznej. W 2021 r. spółka uruchomiła pierwszą na świecie linię produkcyjną przeziernych szyb z powłoką kwantową generujących energię elektryczną – QGlass. Wydarzenie to nazwane „kwantową rewolucją w światowym budownictwie” jest jednym z elementów ogłoszonej przez spółkę strategii „nowej ery kwantowej”, otwierającej nowe możliwości i funkcje zastosowania szkła w branży BIPV i automotive.