Serwis relacji inwestorskich

ML System zbuduje za 22 mln zł instalację fotowoltaiczną o mocy 8 MW w Pasterzowicach

Strona główna O ML SystemAktualności ML System zbuduje za 22 mln zł instalację fotowoltaiczną o mocy 8 MW w Pasterzowicach

• Warta 22 mln zł netto oferta ML System została wybrana jako najkorzystniejsza w przetargu pn. „Zaprojektowanie i budowa instalacji fotowoltaicznej PV Pasterzowice o mocy do 8 MW (w imieniu i na rzecz Mithra V Sp. z o.o.)” organizowanym przez PGE Energia Odnawialna. Kontrakt ma zostać zrealizowany do 3 lipca 2023 r.

• Ponadto, spółka podpisała z Wjatech wartą 32 mln zł umowę na dostawę i uruchomienie linii produkcyjnej w ramach projektu Active Glass.

Energetyka zawodowa stawia na fotowoltaikę

Cieszy nas możliwość współpracy z kolejną, krajową spółką energetyczną, która decydując się na inwestycję w fotowoltaikę w Pasterzowicach, wspiera krajowy sektor PV, przyczyniając się jednocześnie do redukcji szkodliwego CO2 i zwiększenia udziału OZE w miksie energetycznym. Równie istotny jest aspekt ekonomiczny w kontekście obserwowanego kryzysu oraz rosnących cen energii ze źródeł konwencjonalnych. Źródła odnawialne, a przede wszystkim fotowoltaika stanowią naturalną odpowiedź na ten trend, dając szansę na przyspieszenie koniecznej transformacji energetycznej i wzrost bezpieczeństwa kraju w tym obszarze – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

Podpisane w ostatnim czasie umowy oraz wygrane przetargi świadczą o umacniającej się pozycji spółki w segmencie energetyki zawodowej oraz jej elastyczności w reakcji na zmiany na rynku prosumenta – dodaje Dawid Cycoń.

Zakupy w ramach Active Glass

Spółka zawarła z Wjatech wartą 32 mln zł umowę na dostawę i uruchomienie linii do wytwarzania niskowymiarowych struktur półprzewodnikowych w związku z realizacją projektu Active Glass. Łączna wartość tego projektu wynosi 147,4 mln zł, z czego 88,5 mln zł to dofinansowanie z UE. Dotychczas na ten cel firma wydała 7,3 mln zł.

Przedmiotem projektu jest wdrożenie do produkcji innowacyjnej szyby zespolonej generującej energię elektryczną o masowym zastosowaniu w budownictwie i branży automotive. Dzięki możliwości personalizacji kształtu proponowane rozwiązanie znajdzie zastosowanie we wszystkich rodzajach przeszkleń i systemach mocowania. Docelowo szyby będą mieć również funkcję przeciwpożarową – podsumowuje Dawid Cycoń.

O spółce:

ML System to wysoce wyspecjalizowana spółka technologiczna z bardzo silnym zapleczem badawczo-laboratoryjnym, oferująca innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV). Produkty ML System stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych. Spółka jest liderem w swojej branży na rynku polskim. Co więcej, zgodnie z raportem Building Integrated Photovoltaic Skylights Market 2020-2027, firma należy do grona kluczowych producentów BIPV na świecie. Oferta spółki to również szeroka paleta produktów tradycyjnej fotowoltaiki, produktów Smart City oraz specjalistycznego szkła, w tym dla branży automotive. Łączna powierzchnia zakładów produkcyjnych z magazynami i centrum badawczo-rozwojowym spółki wynosi ponad 20 tys. m kw. Spółka dysponuje 13 patentami, a 6 zgłoszeń patentowych czeka na rozpatrzenie. Od 2020 r. ML System prowadzi badania w zakresie wykorzystania zjawisk fizyki kwantowej w profesjonalnej diagnostyce medycznej. W 2021 r. spółka uruchomiła pierwszą na świecie linię produkcyjną przeziernych szyb z powłoką kwantową generujących energię elektryczną – QGlass. Wydarzenie to nazwane „kwantową rewolucją w światowym budownictwie” jest jednym z elementów ogłoszonej przez spółkę strategii „nowej ery kwantowej”, otwierającej nowe możliwości i funkcje zastosowania szkła w branży BIPV i automotive.