Serwis relacji inwestorskich

ML System zwiększa portfel zamówień i rozszerza sprzedaż eksportową

Strona główna O ML SystemAktualności ML System zwiększa portfel zamówień i rozszerza sprzedaż eksportową

ML System sukcesywnie zwiększa portfel zamówień. Wśród najnowszych krajowych realizacji jest budowa instalacji fotowoltaicznej dla poznańskiego Szpitala Wojewódzkiego, zaś zagraniczne zamówienia eksportowe powiększyły się w ostatnim czasie m.in. o pierwsze zlecenie w Rumunii i Turcji oraz kolejne realizacje w Skandynawii.

Jednym z celów ML System jest systematyczne powiększanie naszego portfela zleceń nie tylko w obszarze energetyki zawodowej, ale przede wszystkim realizacja dużych instalacji fotowoltaicznych z wykorzystaniem rozwiązań BIPV. Nasz najnowszy kontrakt realizowany dla Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu jest tego najlepszym przykładem. Rosnące ceny energii i koszty prowadzenia działalności znacznie przyspieszają proces decyzyjny i zainteresowanie zieloną energią – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

Realizacja zadania o wartości ok. 7 mln zł obejmuje kompleksową instalację fotowoltaiczną, na którą składać się będą: żaluzje PV (2000 szt.), fotowoltaiczne zadaszenie parkingów, instalacje dachowe i gruntowe oraz system zarządzania energią.

Nasz portfel zamówień wynosi już niemal 200 mln zł. Tą kwotę stanowią realizacje krajowe i eksportowe. Wchodzimy na nowe rynki. Realizujemy sprzedaż bezpośrednią do Rumunii i dzięki strategicznej współpracy z Pilkington również do Turcji – dodaje Dawid Cycoń.

W Rumunii ML System dostarczy moduły dla branży energetyki słonecznej, zaś Pilkington Austria dostarczy fotowoltaiczną instalację fasadową o powierzchni ponad 800 m2, która będzie zainstalowana w salonie samochodów Ford w Turcji. Wśród nowych zleceń eksportowych ML System jest też realizacja fotowoltaicznego świetlika dachowego na budynku głównej holenderskiej siedziby Shella w Hadze.

W lipcu ML System dostarczy również balustrady BIPV dla trzech budynków mieszkalnych w Växjö w Szwecji. Wypełnieniem balustrad oraz ścian osłonowych będą nowoczesne moduły z odpowiednią przeziernością. Architektoniczne rozwiązanie fotowoltaicznych balustrad zintegrowanych z budynkiem idealnie wpisuje się w ogólną koncepcję skandynawskiego zrównoważonego, ekologicznego budownictwa. Łączna powierzchnia tych balustrad wynosi blisko 700 m2.

Produkty ML System doskonale wpisują się w europejską strategię renowacji budynków, czego potwierdzeniem jest dostawa kolorowych modułów BIPV na fasadę modernizowanej szkoły w Voldslokka w Oslo.

Ze względu na ilość formatów szkła, kolorystykę oraz pochylenie konstrukcji, realizowane zlecenie będzie jednym z najbardziej skomplikowanych projektów BIPV w Skandynawii. Jednocześnie aktywne moduły będą tworzyły unikatowe wypełnienie fasady, której zadaniem ma być zwrócenie uwagi odbiorcy i inspirowanie do wykorzystywania odnawialnych źródeł energii w życiu codziennym. Moduły produkcji ML System zostaną zainstalowane na 3 fasadach – wschodniej, południowej i zachodniej, a ich łączna powierzchnia będzie wynosić ponad 1000 m2.

Wizualizacje szkoły znajdują się pod linkiem: http://www.kontur.as/voldslkka-skole.

O spółce:

ML System to wysoce wyspecjalizowana spółka technologiczna z bardzo silnym zapleczem badawczo-laboratoryjnym, oferująca innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV). Produkty ML System stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych. Spółka jest liderem w swojej branży na rynku polskim. Co więcej, zgodnie z raportem Building Integrated Photovoltaic Skylights Market 2020-2027, firma należy do grona kluczowych producentów BIPV na świecie. Oferta spółki to również szeroka paleta produktów tradycyjnej fotowoltaiki, produktów Smart City oraz specjalistycznego szkła, w tym dla branży automotive. Łączna powierzchnia zakładów produkcyjnych z magazynami i centrum badawczo-rozwojowym spółki wynosi ponad 20 tys. m kw. Spółka dysponuje 13 patentami, a 6 zgłoszeń patentowych czeka na rozpatrzenie. Od 2020 r. ML System prowadzi badania w zakresie wykorzystania zjawisk fizyki kwantowej w profesjonalnej diagnostyce medycznej. W 2021 r. spółka uruchomiła pierwszą na świecie linię produkcyjną przeziernych szyb z powłoką kwantową generujących energię elektryczną – QGlass. Wydarzenie to nazwane „kwantową rewolucją w światowym budownictwie” jest jednym z elementów ogłoszonej przez spółkę strategii „nowej ery kwantowej”, otwierającej nowe możliwości i funkcje zastosowania szkła w branży BIPV i automotive.