Serwis relacji inwestorskich

ML System zbuduje farmę fotowoltaiczną o mocy 3MW w kopalni Jaźwica

Strona główna O ML SystemAktualności ML System zbuduje farmę fotowoltaiczną o mocy 3MW w kopalni Jaźwica

ML System zbuduje farmę fotowoltaiczną o mocy 3 MW na zwałowisku północnym kopalni Jaźwica należącej do Świętokrzyskich Kopalni Surowców Mineralnych, zlokalizowanej w Chęcinach.

Rewitalizacja terenów pogórniczych to strategiczna kwestia w kontekście budowania „zielonej gospodarki”. Jedną z możliwości w tym procesie jest budowa farm fotowoltaicznych na zwałowiskach, co dodatkowo wpisuje się w politykę wzmacniania niezależności energetycznej kraju. Uważamy, że trend ten będzie w kolejnych latach postępować. Ponadto, widzimy duży potencjał do wykorzystania na rekultywowanych terenach rozwijanej wewnątrz naszej firmy technologii magazynowanie energii elektrycznej z wykorzystaniem wodoru, co pozwoli na optymalne jej wykorzystanie w okresie braku nasłonecznienia – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

Jak wskazuje spółka, wybór ML System do realizacji projektu farmy fotowoltaicznej w kopalni Jaźwica wpisuje się w strategię rozwoju firmy w segmencie fotowoltaiki klasycznej dla energetyki zawodowej i MŚP.

Inwestycja jest jednym ze znaczących kroków w procesie zielonej transformacji Świętokrzyskich Kopani Surowców Mineralnych. Wyprodukowana energia będzie wykorzystywana do zasilenia zakładów produkcyjnych, jak również do produkcji zielnego wodoru – paliwa wykorzystywanego w kopalni. Przyjęte założenia pozwolą nam osiągnąć cel jakim jest bycie niskoemisyjną kopalnią. Jako inicjatorom Klastra Wodorowego im. Braci Łaszczyńskich w sposób szczególny zależy nam na popularyzacji działań na rzecz rozwoju zeroemisyjnych źródeł energii i produkcji zielonego wodoru w regionie świętokrzyskim – komentuje Magdalena Szczukiewicz, Dyrektor ds. Rozwoju Świętokrzyskich Kopalni Surowców Mineralnych.

Cieszę się, że wspólnie z ML System realizować będziemy innowacyjny projekt OZE, który w zasadniczy sposób przyczyni się do redukcji szkodliwej emisji CO2. Zależy nam na promowaniu wykorzystania źródeł odnawialnych nie tylko w skali mikro, a więc w województwie świętokrzyskim, ale w całej Polsce – dodaje Szczepan Jerzy Ruman, prezes Świętokrzyskich Kopalni Surowców Mineralnych.

5 lipca w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego w Korzecku, w Gminie Chęciny, odbyło się drugie spotkanie Klastra Wodorowego im. Braci Łaszczyńskich. Podczas tego spotkania ML System dołączył do grona członków klastra. Klaster ma dostarczyć nowoczesne technologie potrzebne do realizacji celu założonego przez Świętokrzyską Grupę Przemysłową INDUSTRIA czyli produkcję wodoru, paliwa przyszłości, na poziomie 50 tys. ton rocznie do 2030 roku.

Więcej informacji o Świętokrzyskich Kopalniach Surowców Mineralnych i Grupie INDUSTRIA znajduje się pod tym linkiem: https://sksmkielce.pl/.

O spółce:

ML System to wysoce wyspecjalizowana spółka technologiczna z bardzo silnym zapleczem badawczo-laboratoryjnym, oferująca innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV). Produkty ML System stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych. Spółka jest liderem w swojej branży na rynku polskim. Co więcej, zgodnie z raportem Building Integrated Photovoltaic Skylights Market 2020-2027, firma należy do grona kluczowych producentów BIPV na świecie. Oferta spółki to również szeroka paleta produktów tradycyjnej fotowoltaiki, produktów Smart City oraz specjalistycznego szkła, w tym dla branży automotive. Łączna powierzchnia zakładów produkcyjnych z magazynami i centrum badawczo-rozwojowym spółki wynosi ponad 20 tys. m kw. Spółka dysponuje 13 patentami, a 6 zgłoszeń patentowych czeka na rozpatrzenie. Od 2020 r. ML System prowadzi badania w zakresie wykorzystania zjawisk fizyki kwantowej w profesjonalnej diagnostyce medycznej. W 2021 r. spółka uruchomiła pierwszą na świecie linię produkcyjną przeziernych szyb z powłoką kwantową generujących energię elektryczną – QGlass. Wydarzenie to nazwane „kwantową rewolucją w światowym budownictwie” jest jednym z elementów ogłoszonej przez spółkę strategii „nowej ery kwantowej”, otwierającej nowe możliwości i funkcje zastosowania szkła w branży BIPV i automotive.