Serwis relacji inwestorskich

ML System zbudował wysokowydajny elektrolizer wodorowy

Strona główna O ML SystemAktualności ML System zbudował wysokowydajny elektrolizer wodorowy

ML System zaprojektował i zbudował elektrolizer wysokociśnieniowy do produkcji wodoru pracujący przy niskim napięciu, co pozwala na integrację z instalacjami fotowoltaicznymi. Obecna wersja urządzenia wytwarza wodór o wysokiej czystości na poziomie 99 proc.

Docelowo skupiamy się na stworzeniu kompletnej, zielonej technologii wodorowej dedykowanej małym i średnim instalacjom fotowoltaicznym. Będą z nich mogły korzystać domy jednorodzinne i przedsiębiorstwa. Oferta będzie skalowana i pozwoli uniezależnić systemy grzewcze i tankowanie pojazdów wodorowych od zewnętrznych źródeł dostaw. Ma to szczególne znaczenie w okresie rosnących cen paliw, zwrotu UE w kierunku zielonej energii i konieczności uzyskania niezależności energetycznej – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

W ramach prowadzonych w laboratorium badań, ML System zaprojektował i zbudował prototyp elektrolizera wysokociśnieniowego do produkcji wodoru, pracującego przy niskim napięciu, co pozwala na integrację z instalacjami PV. Modułowe rozwiązanie łatwo dopasowuje ilości produkowanego wodoru do zapotrzebowania. Jest to już czwarta wersja urządzenia, a intensywnie prowadzone prace skupiają się na sukcesywnym poprawianiu kluczowych parametrów. Prototyp powstał z wykorzystaniem komponentów wytworzonych w ML System, a dzięki zdobytym przez spółkę kompetencjom i wykorzystaniu procesów wzrostu warstw atomowych udało się znacząco poprawić efektywność generacji wodoru oraz zminimalizować wpływ zanieczyszczeń na prace elektrolizera. Obecna wersja urządzenia wytwarza wodór o wysokiej czystości na poziomie 99 proc.

Elektrolizer wysokociśnieniowy dedykowany małym i średnim instalacjom PV jest bardzo wartościowym rozwiązaniem, które jest jednocześnie znaczącym krokiem w kierunku rozwijania i upowszechniania technologii wodorowych. Ma to współcześnie znaczenie ekologiczne, polegające na zmniejszaniu emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Dodatkowym aspektem jest w tym przypadku szersza kwestia – bezpieczeństwo energetyczne związane ze zmniejszaniem zależności od zewnętrznych dostaw surowców energetycznych – mówi prof. dr hab. inż. Jarosława Sęp, prezes Stowarzyszenia Podkarpacka Dolina Wodorowa.

ML System jest jednym z założycieli Podkarpackiej Doliny Wodorowej zlokalizowanej w Rzeszowie, ukierunkowanej na zbudowanie łańcucha wartości gospodarki wodorowej, w tym jego produkcji, przesyłu, transportu, magazynowania i zastosowania w energetyce, transporcie oraz przemyśle, co umożliwia integrację poszczególnych sektorów gospodarki i optymalizację procesów i kosztów.

O spółce:

ML System to wysoce wyspecjalizowana spółka technologiczna z bardzo silnym zapleczem badawczo-laboratoryjnym, oferująca innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV). Produkty ML System stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych. Spółka jest liderem w swojej branży na rynku polskim. Co więcej, zgodnie z raportem Building Integrated Photovoltaic Skylights Market 2020-2027, firma należy do grona kluczowych producentów BIPV na świecie. Oferta spółki to również szeroka paleta produktów tradycyjnej fotowoltaiki, produktów Smart City oraz specjalistycznego szkła, w tym dla branży automotive. Łączna powierzchnia zakładów produkcyjnych z magazynami i centrum badawczo-rozwojowym spółki wynosi ponad 20 tys. m kw. Spółka dysponuje 13 patentami, a 6 zgłoszeń patentowych czeka na rozpatrzenie. Od 2020 r. ML System prowadzi badania w zakresie wykorzystania zjawisk fizyki kwantowej w profesjonalnej diagnostyce medycznej. W 2021 r. spółka uruchomiła pierwszą na świecie linię produkcyjną przeziernych szyb z powłoką kwantową generujących energię elektryczną – QGlass. Wydarzenie to nazwane „kwantową rewolucją w światowym budownictwie” jest jednym z elementów ogłoszonej przez spółkę strategii „nowej ery kwantowej”, otwierającej nowe możliwości i funkcje zastosowania szkła w branży BIPV i automotive.