Serwis relacji inwestorskich

ML System z dwucyfrowym wzrostem sprzedaży i EBITDA w 2021 r.

Strona główna O ML SystemAktualności ML System z dwucyfrowym wzrostem sprzedaży i EBITDA w 2021 r.

ML System wypracował w 2021 r. w ujęciu skonsolidowanym 188,8 mln zł przychodów ze sprzedaży, co oznacza wzrost rok do roku o 48 proc. W analizowanym okresie wynik EBITDA wyniósł 24,4 mln zł, czyli o 10 proc. więcej rok do roku.

Realizujemy pierwsze zamówienia na szyby QGlass. Nie zatrzymujemy się w inwestycjach – kontynuujemy projekt 2D Glass, który zakończy się w bieżącym roku. Będziemy konsekwentnie zwiększać moce produkcyjne w ramach „nowej ery kwantowej”, by w 2024 r. wejść z możliwościami wytwórczymi szyb rzędu 20 tys. m kw. miesięcznie. Uważamy, że w porównaniu z potrzebami rynku jest to wartość konserwatywna. Mamy plan na dywersyfikację i zwiększanie naszych mocy wytwórczych we współpracy z partnerami – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

Skonsolidowany zysk netto spółki w 2021 r. wyniósł 1,7 mln zł wobec 10,2 mln zł w 2020 r. Duży wpływ na wynik miały zwiększone koszty amortyzacji wynikające zarówno z dynamicznie realizowanych inwestycji rozwojowych, jak również przyspieszona amortyzacja rozliczana w strategicznych projektach B+R.

Aktualnie we współpracy z Małopolskim Szpitalem Chorób Płuc i Rehabilitacji im. Edmunda Wojtyły w Jaroszowcu ML System parametryzuje Covid Detector pod kątem gruźlicy.

– M.in. w związku z migracją osób z Ukrainy rośnie ryzyko zachorowania na tę chorobę. Wstępne wyniki testów są bardzo obiecujące. Mam nadzieję, że dołączą do nas jeszcze co najmniej dwie duże jednostki specjalizujące się w chorobach płuc, co przyspieszy proces walidacji. Jednocześnie, w kontekście Covid-19, pracujemy nad tym, aby nasze urządzenie uzyskało pełną zdolność diagnostyczną oraz administracyjną do zdejmowania z kwarantanny – mówi Dawid Cycoń.

Jak wskazuje ML System, w krótkim terminie aktualna sytuacja geopolityczna generuje wiele wyzwań.

Inwazja Rosji na Ukrainę wpływa na łańcuchy dostaw w wielu segmentach gospodarki. W naszej działalności kluczowe znaczenie ma aluminium i szkło. Pracujemy nad tym, aby minimalizować potencjalny, negatywny wpływ na terminowość dostaw wspomnianych materiałów. W perspektywie długoterminowej zauważamy jednak wiele szans na umocnienie pozycji rynkowej. Presja na wzrost cen energii ze źródeł konwencjonalnych będzie postępować, co w konsekwencji wzmocni popyt na nasze produkty. Należy się także spodziewać przyspieszenia procesów transformacji energetycznej w Europie – podsumowuje Dawid Cycoń.

ML System to wysoce wyspecjalizowana spółka technologiczna z bardzo silnym zapleczem badawczo-laboratoryjnym, oferująca innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV). Produkty ML System stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych. Spółka jest liderem w swojej branży na rynku polskim. Co więcej, zgodnie z raportem Building Integrated Photovoltaic Skylights Market 2020-2027, firma należy do grona kluczowych producentów BIPV na świecie. Oferta spółki to również szeroka paleta produktów tradycyjnej fotowoltaiki, produktów Smart City oraz specjalistycznego szkła, w tym dla branży automotive. Łączna powierzchnia zakładów produkcyjnych z magazynami i centrum badawczo-rozwojowym spółki wynosi ponad 20 tys. m kw. Spółka dysponuje 13 patentami, a 6 zgłoszeń patentowych czeka na rozpatrzenie. Od 2020 r. ML System prowadzi badania w zakresie wykorzystania zjawisk fizyki kwantowej w profesjonalnej diagnostyce medycznej. W 2021 r. spółka uruchomiła pierwszą na świecie linię produkcyjną przeziernych szyb z powłoką kwantową generujących energię elektryczną – QGlass. Wydarzenie to nazwane „kwantową rewolucją w światowym budownictwie” jest jednym z elementów ogłoszonej przez spółkę strategii „nowej ery kwantowej”, otwierającej nowe możliwości i funkcje zastosowania szkła w branży BIPV i automotive.

Kontakt dla mediów

Tomasz Danelczyk
tdanelczyk@tailorsgroup.pl
+48 665 885 390