Serwis relacji inwestorskich

ML System z 48-proc. wzrostem sprzedaży w 2021 r.

Strona główna O ML SystemAktualności ML System z 48-proc. wzrostem sprzedaży w 2021 r.

Miniony rok należy zaliczyć do udanych. To był czas realizacji strategicznych inwestycji. Zakończyliśmy kluczowy dla nas projekt QGlass, który otworzył „nową erę kwantową”. Równolegle realizowaliśmy inwestycje w ramach projektu 2DGlass, który zostanie zakończony w bieżącym roku. Pomimo pandemii, która wpłynęła na większą absencję pracowników i wydłużenie terminów dostaw komponentów oraz maszyn, w 2021 r. odnotowaliśmy mocny, dwucyfrowy wzrost sprzedaży, umacniając naszą pozycję w branży. Relokacja urządzeń i dostosowanie ciągów technologicznych do realizowanych inwestycji wpłynęły na osiąganą w ubiegłym roku rentowność operacyjną. Nowe produkty, portfolio, dodatkowe obszary działalności, a także zmiany organizacyjne, logistyczne i magazynowe sprawiły, że w 2022 r. weszliśmy bardzo dobrze przygotowani na kolejne wyzwania – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

W 2021 r., zgodnie z danymi szacunkowymi, spółka wypracowała 26,7 mln zł zysku brutto ze sprzedaży oraz 1,7 mln zł zysku netto. Na wynik roku 2021 duży wpływ miały wysokie koszty amortyzacji, zarówno wynikające z dynamicznie realizowanych inwestycji rozwojowych, jak również przyspieszona amortyzacja rozliczana w strategicznych projektach B+R.

Dzięki realizowanym inwestycjom w ramach projektów „nowej ery kwantowej” spółka wypracowuje przewagi technologiczne, które jej w opinii stanowią bazę dalszego, dynamicznego wzrostu, aby w przyszłości stać się wiodącym, globalnym dostawcą produktów opartych o technologię kropek kwantowych, dedykowanych m.in. obiektom architektonicznym i sektorowi automotive.

Rynki ukraiński i rosyjski nigdy nie stanowiły dla spółki istotnego biznesowo i strategicznie kierunku rozwoju. Zaistniała sytuacja uświadomiła wszystkim, że niezależność i dywersyfikacja źródeł energii jest kluczowa dla Europy. Naturalnym kierunkiem realizacji tej strategii będzie przyspieszenie transformacji energetycznej. Nasze produkty oparte o technologię kropek kwantowych idealnie wpisują się w trendy i politykę klimatyczną Europy. Dużym atutem naszych technologii jest uniezależnienie od dostaw komponentów z Azji – dodaje Dawid Cycoń.

Dodatkowo, popyt na instalacje energii odnawialnej będą stymulowały inflacja i skokowo rosnące ceny energii.