Serwis relacji inwestorskich

Covid Detector dopuszczony do szybkich badań przesiewowych

Strona główna O ML SystemAktualności Covid Detector dopuszczony do szybkich badań przesiewowych

Urządzenie Covid Detector, jako spełniające warunki określone w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 lutego 2022 zmieniającym rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, zostało dopuszczone jako metoda szybkich testów przesiewowych w kierunku SARC-CoV-2. Pozytywne wyniki testu z badania Covid Detectorem będą równoznaczne ze skierowaniem na test RT-PCR i nałożeniem kwarantanny.

Cieszymy się, że technologia wykorzystująca zjawiska fizyki kwantowej i uczenia maszynowego, na której bazuje Covid Detector, została dostrzeżona i doceniona przez administrację publiczną w kontekście walki z pandemią. Rozporządzenie otwiera przed nami nowe możliwości rozwoju produktu. Liczymy również, że kolejnym krokiem będzie uznanie wyników otrzymanych z Covid Detectora za równoznaczne z wynikami testów PCR dla zdjęcia kwarantanny, co ma dla nas znaczenie strategiczne. Będziemy o to zabiegać. Mamy nadzieję na dalszy, owocny dialog z Ministerstwem Zdrowia – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

Badania przesiewowe z wydechu są jednym z najszybszych sposobów na detekcję wirusów różnego typu, co daje możliwości wykorzystania Covid Detectora w znacznie szerszym zakresie niż tylko do wykrywania koronawirusa. Równolegle Covid Detector przechodzi proces walidacji w kierunku detekcji gruźlicy w jednym z wiodących krajowych ośrodków medycznych specjalizujących się w tej chorobie – dodaje Dawid Cycoń.

Dopuszczenie nowych metod badawczych dla badań przesiewowych w diagnostyce jest niewątpliwie potwierdzeniem, iż innowacje stanowią kluczowy element walki o zdrowie. Cieszy nas to szczególnie, ponieważ jesteśmy firmą polską, która badania nad urządzeniem zrealizowała w kraju, z wykorzystaniem m.in. własnego zaplecza B+R – podkreśla Dawid Cycoń.

„Proponowane rozwiązania wprowadzają ponadto możliwość wykonywania badań przesiewowych w oparciu o nowe technologie wykorzystujące zjawiska fizyki kwantowej i uczenia maszynowego jednocześnie. Ma to pozwolić na bezinwazyjną diagnostykę w czasie rzeczywistym zakażeń wywołanych przez wirusa SARS-CoV-2 przez wykrywanie jego obecności w wydychanym powietrzu oraz z wymazów pobranych z nosogardzieli lub wewnętrznej części policzka. Urządzenia do wykonywania testów będą wyrobami medycznymi o jakości diagnostycznej porównywalnej do szybkich testów antygenowych. Testy nie będą finansowane ze środków publicznych, nie będą też wymagały zlecania w systemie EWP oraz systemie, o którym mowa w art. 7 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia. Ze względu na przesiewowy charakter tych testów w przypadku pozytywnego wyniku powinny one zostać potwierdzone przez przeprowadzenie testu RT-PCR. Przedmiotowe testy pozwolą na przesiewowe testowanie na dużą skalę i w szybkim tempie.” – czytamy w uzasadnieniu rozporządzenia.

Pliki do pobrania

Rozporządzenie wraz z uzasadnieniem

  (951,65 KB)