Serwis relacji inwestorskich

ML System z 37,3-proc. wzrostem sprzedaży w pierwszych trzech kwartałach 2021 r.

Strona główna O ML SystemAktualności ML System z 37,3-proc. wzrostem sprzedaży w pierwszych trzech kwartałach 2021 r.

ML System w pierwszych trzech kwartałach 2021 r. wypracował 121,4 mln zł przychodów ze sprzedaży, co oznacza wzrost rok do roku o 37,2 proc. W analizowanym okresie EBITDA* wyniosła 15,9 mln zł wobec 17,6 mln zł rok wcześniej, a zysk netto 1,4 mln zł w porównaniu z 9,0 mln zł w analogicznym okresie poprzedniego roku. 16 grudnia 2021 r. spółka uroczyście otworzy pierwszą na świecie linię produkcyjną Quantum Glass.

Bieżący rok przebiega pod znakiem transformacji miksu produktowego w kierunku asortymentu BIPV oraz w pełni transparentnych szyb z powłoką kwantową generujących energię elektryczną – Quantum Glass. Wiąże się to z zaawansowanymi działaniami logistycznymi oraz reorganizacją produkcji. Od 2022 r. nasze moce wytwórcze w coraz mniejszym zakresie zajęte będę realizacjami z obszaru fotowoltaiki klasycznej, robiąc przestrzeń produktom wyżej marżowym. Zawiązane partnerstwa strategiczne, skuteczne działania marketingowe oraz rosnąca pozycja na rynkach zagranicznych pozwalają nam optymistycznie patrzeć w przyszłość – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

W III kw. bieżącego roku zasadnicza część produkcji spółki zaangażowana była w zawierane w poprzednich okresach zlecenia z obszaru fotowoltaiki klasycznej, gdzie, ze względu na dużą konkurencję, osiągane marże są pod coraz większą presją. W III kw. 2021 r. odczuwalny był także wzrost cen komponentów fotowoltaicznych i instalacyjnych, podzespołów oraz kosztów zatrudnienia, w tym związanych z niezbędnym, sukcesywnym zatrudnianiem kadry w zakresie produkcji Quantum Glass. Inwestycje w rozbudowę zasobów personelu wiążą się z przygotowaniem spółki do „nowej ery kwantowej”, czego efektem ma być wzrost mocy produkcyjnych. Na wynik netto w tym okresie wpływ miała także wysoka wartość amortyzacji nowoczesnych urządzeń zakupionych w ramach projektów inwestycyjnych oraz B+R.

ML System 16 grudnia 2021 r. uroczyście otworzy pierwszą na świecie linię produkcyjną Quantum Glass. Wszystkie urządzenia, które tworzą nowoczesną linię wytwórczą, zostały zintegrowane i sparametryzowane. Spółka szacuje, że początkowy poziom produkcji może wynieść do 5 tys. m2 w skali miesiąca. Wydajność wytwórczą planuje stopniowo zwiększać. Firma obserwuje duże zainteresowanie produktem zarówno wśród znaczących koncernów szklarskich, jak i producentów stolarki fasadowej i otworowej.

Ostatnie realizacje i zastosowania produktów ML System

Dworzec Zachodni w Warszawie, największa instalacja BIPV w Europie – moduły typu szkło-szkło z funkcją No-Frost i iluminacją (12 tys. m2)

Moduły PV na przystankach (Bratysława)

 

Galeria Oławska, Oława – fotowoltaiczne żaluzje, świetliki i fasada wentylowana (2,1 tys. m2) oraz PV klasyczna (800 m2)

Stacja kolejowa Sierndorf (Austria)

 

* APM – Alternatywny Pomiar Wyników: EBITDA definiowana jako Zysk/Strata z działalności operacyjnej powiększony o wartość amortyzacji, w okresie 01.01. – 30.09.2021

ML System to wysoce wyspecjalizowana spółka technologiczna z bardzo silnym zapleczem badawczo-laboratoryjnym, oferująca innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV). Produkty ML System stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych. Spółka jest liderem w swojej branży na rynku polskim. Co więcej, zgodnie z raportem Building Integrated Photovoltaic Skylights Market 2020-2027, firma należy do grona kluczowych producentów BIPV na świecie. Oferta spółki to również szeroka paleta produktów tradycyjnej fotowoltaiki, produktów Smart City oraz specjalistycznego szkła, w tym dla branży automotive. Łączna powierzchnia zakładów produkcyjnych z magazynami i centrum badawczo-rozwojowym spółki wynosi ponad 20 tys. m kw. Spółka dysponuje 13 patentami, a 6 zgłoszeń patentowych czeka na rozpatrzenie. Od 2020 r. ML System prowadzi badania w zakresie wykorzystania zjawisk fizyki kwantowej w profesjonalnej diagnostyce medycznej.

Kontakt dla mediów

Tomasz Danelczyk
tdanelczyk@tailorsgroup.pl
+48 665 885 390