Serwis relacji inwestorskich

ML System wchodzi w „nową erę kwantową” i otwiera pierwszą na świecie linię produkcyjną szyb QGlass

Strona główna O ML SystemAktualności ML System wchodzi w „nową erę kwantową” i otwiera pierwszą na świecie linię produkcyjną szyb QGlass

ML System 16 grudnia uroczyście otworzy pierwszą na świecie linię produkcyjną QGlass – w pełni transparentnych szyb z powłoką kwantową generujących energię elektryczną.

 

Wszystkie urządzenia, które tworzą nowoczesną linię wytwórczą QGlass, zostały zintegrowane i sparametryzowane. Szacujemy, że poziom produkcji może wynieść do 5 tys. m2 w skali miesiąca. Obserwujemy duże zainteresowanie produktem zarówno wśród dużych koncernów szklarskich, jak i producentów stolarki fasadowej i otworowej. Zawiązane partnerstwa strategiczne z globalnymi koncernami, jakimi są Guardian Glass oraz Pilkington, dają duży potencjał zbytu w branży BIPV i automotive. Oficjalnie wchodzimy w „nową erę kwantową” – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

Uroczyste otwarcie pierwszej na świecie linii produkcyjnej QGlass odbędzie się 16 grudnia w G2A Arena w Jasionce k. Rzeszowa i połączone będzie z jubileuszem 15-lecia ML System. Wydarzenie będzie można śledzić online na: https://www.youtube.com/user/mlsystempl.

Biorąc pod uwagę różnicę cenową w stosunku do pakietu niskoemisyjnych szyb powłokowych stosowanych w nowoczesnych budynkach, czas zwrotu z inwestycji w szybę z powłoką kwantową wynosi do pięciu lat. Ich skuteczność została potwierdzona w realizacjach pilotażowych ML System – dla Żabki oraz w centrum turystycznym w norweskim Dalsnibba.

Nowatorskie szyby z powłoką kwantową QGlass to rozwiązanie opracowane przez naukowców ML System, pozwalające na generowanie darmowej energii elektrycznej ze słońca, przy jednoczesnym zachowaniu przezierności oraz wysokiego współczynnika izolacyjności. Jest to możliwe dzięki rewolucyjnemu wykorzystaniu powłoki składającej się z kropek kwantowych – małych półprzewodników o rozmiarach od kilku do kilkunastu nanometrów. Zamieniają one promieniowanie UV i podczerwone na energię elektryczną. Szyby QGlass posiadają bardzo dobre parametry transmisji światła oraz ograniczają zjawisko nagrzewania pomieszczeń. Na sprawność działania powłok kwantowych nie ma wpływu kąt padania światła. Potrafią generować prąd nawet ze sztucznego oświetlenia.

Docelowo, po realizacji pełnego planu inwestycyjnego „nowej ery kwantowej” (projekty QG, 2DGlass, Active Glass) moce wytwórcze wyniosą ok. 200 tys. m2 w skali roku w ramach trzech linii produkcyjnych. Rocznie wydajemy kilkanaście milionów złotych na badania. Mamy bardzo dobrze rozwinięty własny dział R&D, dzięki czemu stale polepszamy parametry naszych produktów i znajdujemy im nowe zastosowania. To buduje potencjał do powstawania nowatorskich rozwiązań w branży BIPV, fotowoltaicznej, budowlanej oraz automotive, a właśnie na unikatowych technologiach się opieramy i budujemy przewagę konkurencyjną podsumowuje Dawid Cycoń.

ML System to wysoce wyspecjalizowana spółka technologiczna z bardzo silnym zapleczem badawczo-laboratoryjnym, oferująca innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV). Produkty ML System stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych. Spółka jest liderem w swojej branży na rynku polskim. Co więcej, zgodnie z raportem Building Integrated Photovoltaic Skylights Market 2020-2027, firma należy do grona kluczowych producentów BIPV na świecie. Oferta spółki to również szeroka paleta produktów tradycyjnej fotowoltaiki, produktów Smart City oraz specjalistycznego szkła, w tym dla branży automotive. Łączna powierzchnia zakładów produkcyjnych z magazynami i centrum badawczo-rozwojowym spółki wynosi ponad 20 tys. m kw. Spółka dysponuje 13 patentami, a 6 zgłoszeń patentowych czeka na rozpatrzenie. Od 2020 r. ML System prowadzi badania w zakresie wykorzystania zjawisk fizyki kwantowej w profesjonalnej diagnostyce medycznej.

Kontakt dla mediów

Tomasz Danelczyk
tdanelczyk@tailorsgroup.pl
+48 665 885 390