Serwis relacji inwestorskich

Współpraca ML System ze Szpitalem Specjalistycznym PRO-FAMILIA ukierunkowana na skuteczną diagnostykę nowotworów

Strona główna O ML SystemAktualności Współpraca ML System ze Szpitalem Specjalistycznym PRO-FAMILIA ukierunkowana na skuteczną diagnostykę nowotworów

ML System podpisał umowę z rzeszowskim Szpitalem Specjalistycznym PRO-FAMILIA dotyczącą współpracy z wykorzystaniem „Covid Detectora”, ukierunkowanej na diagnostykę nowotworów oraz wirusa SARS-CoV-2, detekcję stadium obu chorób, a docelowo klasyfikację i leczenie pacjenta. Strony podejmą także działania zmierzające do rozpoczęcia badań klinicznych, których celem będzie weryfikacja możliwości zastosowania „Covid Detectora” do detekcji nowotworu oraz jego rodzaju, przy użyciu spektroskopii rozproszeniowej w połączeniu z laparoskopią.

Podpisana umowa z renomowaną placówką medyczną, liderem nie tylko na Podkarpaciu, a w skali całego kraju, wpisuje się w strategię pełnego wykorzystania potencjału „Covid Detectora” poprzez poszerzenie spektrum jego zastosowania. W ten sposób wykraczamy daleko poza nazwę urządzenia, sugerującą głównie detekcję koronawirusa. Skuteczna diagnostyka mięśniaków macicy, a w szerszej perspektywie pozostałych nowotworów, to znaczący krok w kierunku rozwoju urządzenia, jak również metod profesjonalnej diagnostyki medycznej – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

Mięśniaki macicy są najczęstszym nowotworem u kobiet, powodującym bardzo wiele niekorzystnych objawów, jak bóle brzucha, obfite miesiączki, niepłodność. Występuje u ok. 60-70 proc. kobiet w wieku produkcyjnym, na szczęście jest to nowotwór łagodny. Niestety, 1x na 800 przypadków to mięśniak złośliwy, zwany mięsakiem – wtedy jest to bardzo groźna choroba, o bardzo złym rokowaniu. Dotychczas, pomimo wielu starań, nie udało się wypracować żadnego wiarygodnego narzędzia badawczego, które pozwoliłoby różnicować dwa rodzaje guzów. Celem wspólnego projektu jest wytworzenie, sparametryzowanie i skomercjalizowanie urządzenia endoskopowego, które pozwoliłoby różnicować te dwa rodzaje guzów jeszcze w trakcie przeprowadzania zabiegu. Byłoby to pierwsze tego typu rozwiązanie na świecie, które dałoby podstawy do zmian procedur przeprowadzania zabiegów – mówi Dr n.med. Tomasz Łoziński, prezes zarządu Szpitala Specjalistycznego PRO-FAMILIA.

Opisana wyżej innowacja w obszarze diagnostyki mięśniaków macicy z wykorzystaniem „Covid Detectora” ograniczyłaby do minimum scenariusz dodatkowej operacji u chorej, u której stwierdzono by mięśniaka złośliwego, a przede wszystkim ryzyko przerzutów.

ML System to wysoce wyspecjalizowana spółka technologiczna z bardzo silnym zapleczem badawczo-laboratoryjnym, oferująca innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV). Produkty ML System stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych. Spółka jest liderem w swojej branży na rynku polskim. Co więcej, zgodnie z raportem Building Integrated Photovoltaic Skylights Market 2020-2027, firma należy do grona kluczowych producentów BIPV na świecie. Oferta spółki to również szeroka paleta produktów tradycyjnej fotowoltaiki, produktów Smart City oraz specjalistycznego szkła, w tym dla branży automotive. Łączna powierzchnia zakładów produkcyjnych z magazynami i centrum badawczo-rozwojowym spółki wynosi ponad 20 tys. m kw. Spółka dysponuje 13 patentami, a sześć zgłoszeń patentowych czeka na rozpatrzenie. Od 2020 r. ML System prowadzi badania w zakresie wykorzystania zjawisk fizyki kwantowej w profesjonalnej diagnostyce medycznej.

Szpital Specjalistyczny PRO-FAMILIA dzięki fachowej opiece, wysokiej jakości i kompleksowości szybko zdobył renomę i zaufanie pacjentów, którzy do Rzeszowa na leczenie przyjeżdżają z całego kraju. Obecnie szpital dynamicznie rozwija chirurgię piersi, medycynę sportową oraz chirurgiczne leczenie otyłości, stawiając na pełną kompleksowość, dając pacjentom możliwość skorzy-stania z małoinwazyjnych metod leczenia. Szpital posiada także Centrum Badawczo-Rozwojowe nieinwazyjnych metod terapeutycznych. PRO-FAMILIA jako pierwsza placówka w Polsce wprowadziła innowacyjną metodę leczenia mięśniaków macicy – termoablację ultradźwiękową. Zabieg polega na skierowaniu wiązki energii ultradźwiękowej na chory obszar wewnątrz ciała pacjentki, nie naruszając przy tym skóry oraz tkanek miękkich. Dodatkowo, cały proces monitorowany jest w czasie rzeczywistym za pomocą map temperatury uzyskiwanych z rezonansu magnetycznego, co zapewnia bezpieczeństwo i precyzję zabiegu. Dzięki temu już po kilku godzinach pacjentka może opuścić szpital, a następnego dnia wrócić do pracy. PRO-FAMILIA w liczbach: blisko 40 tysięcy przyjętych porodów; ponad 100 tysięcy udzielonych porad rocznie; przeszło 5 tysięcy wykonanych operacji rocznie.

Kontakt dla mediów

Tomasz Danelczyk

tdanelczyk@tailorsgroup.pl

+48 665 885 390