Serwis relacji inwestorskich

ML System z dwucyfrowym wzrostem w pierwszych trzech kwartałach 2020 r.

Strona główna O ML SystemAktualności ML System z dwucyfrowym wzrostem w pierwszych trzech kwartałach 2020 r.

ML System, zgodnie z danymi szacunkowymi, w pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku wypracował 88,7 mln zł przychodów ze sprzedaży oraz 17,2 mln zł EBITDA. Oznacza to wzrost rok do roku odpowiednio o 35 proc. oraz 54 proc. Marża EBITDA w analizowanym okresie wyniosła 19,4 proc., co oznacza wzrost rok do roku o 2,4 p.p. Spółka wskazuje na sprzyjające otoczenie rynkowe, które powinno wspierać wyniki w kolejnych kwartałach.

Konsekwentnie zwiększamy skalę działania, zachowując pożądaną rentowność zleceń. Koniunktura na rynku pozostaje sprzyjająca. Niedawno rząd potwierdził zamiar kontynuacji programu „Mój prąd” – czekamy, jako branża, na przedstawienie ostatecznego kształtu trzeciej edycji tej inicjatywy. Dodatkowo, od początku 2021 r. obowiązywać będą w Polsce nowe wymagania dotyczące warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zaostrzone wymogi w zakresie efektywności energetycznej budynków otwierają przed rynkiem BIPV zupełnie nowe możliwości. Pozostajemy optymistami w zakresie wypracowywanych wyników w kolejnych kwartałach – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

Szacunkowe, skonsolidowane dane za I-III kw. 2020 r.

I-III kw. 2019 r. I-III kw. 2020 r. Zmiana
Przychody (mln zł) 65,9 88,7 +35%
EBITDA (mln zł) 11,2 17,2 +54%
Marża EBITDA 17,0% 19,4% +2,4p.p.

 

Pełny raport za III kwartał 2020 r. ML System przedstawi 25 listopada.

Umocnienie pozycji w Beneluksie, wejście na nowy rynek - kanadyjski

ML System umacnia swoją pozycję w krajach Beneluksu. Firma poinformowała niedawno, że dostarczy kilkaset modułów typu szkło-szkło do kooperanta z Amsterdamu, w Holandii, który realizuje 73-metrowy budynek w sąsiedztwie rzeki Amstel oraz mariny. Będzie to najwyższy wieżowiec mieszkalny o konstrukcji drewnianej w tym kraju. Innowacyjny budynek wyposażony będzie w moduły fotowoltaiczne wyprodukowane przez ML System o łącznej powierzchni 532 m2. To kolejne zamówienie z tego regionu Europy. W ostatnim kwartale roku spółka dostarczy moduły fotowoltaiczne o łącznym metrażu 336 m2 na zadaszenie centrum dystrybucyjnego, należącego do komercyjnego partnera z Eindhoven. Z kolei w haskim (Holandia) „The Hague Tower”, 42 piętrowym budynku o wysokości 132 m, nagradzanym m.in. „Emporis Skyscraper Award”, zainstalowane zostały moduły BIPV od ML System o łącznej mocy 12,2 kWp.

ML System dostarczy ponadto moduły fotowoltaiczne typu full-black do partnera z Vancouver, w Kanadzie. To pierwsze zamówienie z tego rynku w historii firmy. Spółka liczy, że jej rozwiązania BIPV spotkają się z pozytywnym przyjęciem w Ameryce Północnej. IBIS World szacuje wartość rynku szkła budowlanego w USA na 30,8 mld USD.

ML System to wysoce wyspecjalizowana spółka technologiczna, oferująca innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV). Produkty ML System stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych. Spółka jest liderem w swojej branży na rynku polskim. Co więcej, zgodnie z raportem Building Integrated Photovoltaic Skylights Market 2020-2027, firma należy do grona kluczowych producentów BIPV na świecie. Łączna powierzchnia zakładów produkcyjnych z magazynami i centrum badawczo-rozwojowym spółki wynosi 14,4 tys. m kw. ML System zatrudnia ponad 200 osób. Spółka dysponuje 12 patentami, a pięć zgłoszeń patentowych czeka na rozpatrzenie.

Kontakt dla mediów

Tomasz Danelczyk

tdanelczyk@tailorsgroup.pl

+48 665 885 390