Serwis relacji inwestorskich

ML System podpisał z PARP umowę dofinansowania o wartości 88,5 mln zł

Strona główna O ML SystemAktualności ML System podpisał z PARP umowę dofinansowania o wartości 88,5 mln zł

ML System podpisał z PARP umowę dofinansowania
o wartości 88,5 mln zł

ML System podpisał z PARP umowę dofinansowania rozwoju strategicznego projektu „Active Glass”. Środki z dofinansowania będą wykorzystywane sukcesywnie w miarę realizacji inwestycji.

Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu oraz przeprowadzonej na przełomie lipca i sierpnia emisji akcji serii E dysponujemy już środkami niezbędnymi do realizacji projektu „Active Glass”, dlatego nie jest potrzebna kolejna emisja akcji. Na najbliższym Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu, zgodnie z treścią raportu bieżącego nr 51, zarekomenduję akcjonariuszom głosowanie przeciw uchwale w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego. Projekt „Active Glass” jest ważnym krokiem milowym nowej strategii ML System, zostanie on zrealizowany do końca 2023 roku. Równolegle z początkiem sierpnia rozpoczęliśmy projekt badawczy mający na celu stworzenie ogniwa tandemowego wysokiej sprawności – łączącego zalety nanowarstw kwantowych i klasycznego krzemu. Mamy nadzieję że nasze ogniwa będą stanowiły kluczową technologię dla europejskich GigaFabryk ogniw fotowoltaicznych – mówi Dawid Cycoń, prezes ML System.

Inwestycja w technologię i fabrykę Active Glass jest konieczna do zaspokojenia popytu na fotowoltaiczne szyby z powłoką kwantową. Ponadto, strategia „nowej ery kwantowej” odpowiada na potrzebę uniezależnienia się od azjatyckiego łańcucha dostaw – wszystkie komponenty będą wytwarzane w Europie, głównie w Polsce.
W lipcu 2020 r. spółka zawarła dwie strategiczne umowy o współpracy z globalnymi producentami szkła – Guardian Glass oraz Pilkington Automotive Poland. W ramach kooperacji z Guardian Glass, jednym z globalnych liderów produkcji szkła budowlanego, produkty ML System z obszaru BIPV będą oferowane w sieci sprzedaży partnera na całym świecie, dzięki czemu spółka będzie mieć dostęp do największych projektów w Europie w zakresie dużych przeszkleń fasadowych. Umowa współpracy z Pilkington Automotive Poland, wiodącym dostawcą szyb do większości producentów samochodów, dotyczy projektu badawczego, zmierzającego do wdrożenia do masowej produkcji szyb samochodowych o nazwie „QDrive”, wykorzystujących technologię kropki kwantowej.

ML System to wysoce wyspecjalizowana spółka technologiczna, oferująca innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV). Produkty ML System stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych. Spółka jest liderem w swojej branży na rynku polskim. Co więcej, zgodnie z raportem Building Integrated Photovoltaic Skylights Market 2020-2027, firma należy do grona kluczowych producentów BIPV na świecie. Łączna powierzchnia zakładów produkcyjnych z magazynami i centrum badawczo-rozwojowym spółki wynosi 14,4 tys. m kw. ML System na koniec 2019 r. zatrudniał 183 osoby. Spółka dysponuje 12 patentami, a pięć zgłoszeń patentowych czeka na rozpatrzenie.