Serwis relacji inwestorskich

ML System z podwojoną wartością EBITDA w I pół. 2020 r.

Strona główna O ML SystemAktualności ML System z podwojoną wartością EBITDA w I pół. 2020 r.

ML System z podwojoną wartością EBITDA w I pół. 2020 r.

• ML System w I półroczu 2020 r. wypracował 57,4 mln zł przychodów ze sprzedaży, 13,8 mln zł EBITDA oraz 8,1 mln zł zysku netto. Oznacza to wzrost rok do roku odpowiednio o 36 proc., 105 proc. oraz 275 proc.

• Firma rozwija sprzedaż krajową i zagraniczną, umacniając swoją pozycję m.in. w krajach Beneluksu. W czwartym kwartale bieżącego roku dostarczy moduły fotowoltaiczne na zadaszenie centrum dystrybucyjnego do partnera z Eindhoven. To druga w tym roku, po haskiej „The Hague Tower”, realizacja w Holandii.

Oczekujemy, że ten rok będzie lepszy niż poprzedni. Konsekwentnie pracujemy nad zwiększeniem sprzedaży i rentowności oraz nowymi rynkami zbytu. Ostatnio np. rozpoczęliśmy dostawy do krajów Beneluksu. Liczymy, że przychody w całym roku wyraźnie wzrosną. Spodziewamy się, że przychody w drugiej połowie roku, jeśli nie będzie ponownej, poważnej fali epidemii, będą wyższe .niż w I półroczu 2020 r. Systematycznie umacniamy swoją pozycję na rynkach zagranicznych. W ostatnim czasie nasze produkty cieszą się szczególnym zainteresowaniem wśród krajów skandynawskich – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

Skonsolidowane dane półroczne:

I H 2019 r. I H 2020 r. Zmiana
Przychody (tys. zł) 42 068 57 383 +36 proc.
EBITDA (tys. zł) 6 729 13 775 +105 proc.
Zysk netto (tys. zł) 2 154 8 088 +275 proc.
Marża EBITDA (proc.) 16 24 +8 p.p.

W pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku grupa osiągnęła 4,6 mln zł sprzedaży zagranicznej, co oznacza wzrost rok do roku o 812 proc. W samym II kwartale ML System sprzedał do partnerów spoza Polski produkty za 2,2 mln zł.

Konsekwentnie umacniamy pozycję w segmencie fotowoltaiki klasycznej. Oczekujemy, że pozytywny trend sprzedażowy utrzyma się także w kolejnych miesiącach bieżącego roku. Uważamy, że hossa w tym segmencie rynku będzie kontynuowana, nawet pomimo spodziewanego w tym roku wyczerpania budżetu z programu „Mój prąd”. Przemawia za tym m.in. rosnąca cena energii elektrycznej, co wpływa na skrócenie okresu zwrotu poniesionych nakładów na instalację PV. W kolejnych latach wprowadzenie zapowiadanych opłat od śladu węglowego dodatkowo przyczyni się do zwiększenia opłacalności inwestycji w fotowoltaikę dla sektora MŚP – podkreśla Dawid Cycoń, prezes ML System.

ML System rozwija potencjał eksportowy. W ostatnim kwartale roku spółka dostarczy moduły fotowoltaiczne na zadaszenie centrum dystrybucyjnego, należącego do komercyjnego partnera z Eindhoven. To druga w tym toku, po haskiej „The Hague Tower”, gdzie spółka dostarczyła elementy BIPV na 43-piętrowy obiekt, realizacja w Holandii.
W lipcu bieżącego roku spółka pozyskała 58,4 mln zł z emisji akcji serii E na rozwój potencjału produkcyjnego w zakresie produktów „nowej ery kwantowej”. ML System ubiega się ponadto o dofinansowanie w kwocie 88,5 mln zł z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) na rozwój projektu Active Glass. W latach 2020 – 2024, tj. w okresie realizacji niedawno ogłoszonej strategii, spółka planuje przeznaczyć na inwestycje ok. 216 mln zł.

ML System to wysoce wyspecjalizowana spółka technologiczna, oferująca innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV). Produkty ML System stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych. Spółka jest liderem w swojej branży na rynku polskim. Co więcej, zgodnie z raportem Building Integrated Photovoltaic Skylights Market 2020-2027, firma należy do grona kluczowych producentów BIPV na świecie. Łączna powierzchnia zakładów produkcyjnych z magazynami i centrum badawczo-rozwojowym spółki wynosi 14,4 tys. m kw. Grupa ML System S.A. na koniec czerwca 2020 r. zatrudniała 199 osób. Spółka dysponuje 12 patentami, a pięć zgłoszeń patentowych czeka na rozpatrzenie.