ML System z powodzeniem realizuje projekty strategiczne
Quantum Glass oraz Ultra PV
– W ramach produktów Ultra PV zrealizowaliśmy duży projekt budowlany dla Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ultralekkie moduły wdrożyliśmy także w branży automotive czy jachtowej. Mamy kolejne zamówienia: od Politechniki Warszawskiej na duży świetlik oraz z niemieckiego przemysłu stoczniowego – podkreśla Dawid Cycoń, prezes ML System.
– W kwietniu bieżącego roku uzyskaliśmy pozwolenie na użytkowanie fabryki Quantum Glass. Linia wytwórcza, jedyna tego typu na świecie, została już zakontraktowana. Hala jest wyposażana w infrastrukturę przyłączeniową, urządzenia będą stopniowo uruchamiane.
Przed masowym wdrożeniem do produkcji planujemy wykonać jeszcze kilka instalacji pilotażowych w kraju i za granicą. Uruchomienie seryjnej produkcji szyb z powłoką kwantową planowane jest na pierwsze półrocze 2021 r. – dodaje Dawid Cycoń.
Zdolność wykorzystania produktów na bazie Quantum Glass, przy jednoczesnym użyciu ich kanałów dystrybucji, potwierdzili renomowani producenci stolarki otworowej, jak również koncerny szklarskie o globalnym zasięgu.
ML System, dostrzegając duży popyt na produkty z powłoką kwantową już na etapie produkcji pilotażowej, obserwując jednocześnie szerokie zapotrzebowanie rynku na moduły o dużej powierzchni, nie wyklucza kolejnych inwestycji wykorzystujących zalety technologii kropki kwantowej.
Wspomniany projekt w Dalsnibba to czwarta w bieżącym roku, po Stavanger, Sztokholmie i Uppsali, realizacja skandynawska. Potwierdza to silną pozycję ML System w tej części Europy, gdzie kontrahenci doceniają wysoką jakość wykonania produktów. Obok aspektu estetycznego należy wspomnieć o wątku ekologicznym, idealnie wpisującym się w tamtejsze trendy, tj. dążenia do poprawy jakości powietrza i wyeliminowania efektu cieplarnianego. Moduły z powłoką kwantową zostaną zainstalowane na przeszklonej elewacji budynku położonego na wysokości 1500 m n.p.m. Ze względu na przeznaczenie nieruchomości, podstawowym wymogiem jest wysoka przezierność szkła oraz niska przepuszczalność energii.
Kropki kwantowe to małe półprzewodniki o rozmiarach rzędu kilku, kilkudziesięciu nanometrów (1 nanometr=0,000 000 001 m) zdolne do pochłaniania i emitowania promieniowania elektromagnetycznego (światła). Dzięki temu przeszklenia wykonane w technologii Quantum Glass mogą stać się prywatną elektrownią, pozostając całkowicie bezpieczne w użytkowaniu i przezierne, zapewniając dodatkowo izolację termiczną.
ML System S.A. to wysoce wyspecjalizowana spółka technologiczna, oferująca innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV). Produkty ML System stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych. Spółka jest liderem w swojej branży na rynku polskim. Co więcej, zgodnie z raportem Building Integrated Photovoltaic Skylights Market 2020-2027, firma należy do grona kluczowych producentów BIPV na świecie. Łączna powierzchnia zakładów produkcyjnych z magazynami i centrum badawczo-rozwojowym spółki wynosi 14,4 tys. m kw. ML System na koniec 2019 r. zatrudniał 183 osoby. Spółka dysponuje 12 patentami, a pięć zgłoszeń patentowych czeka na rozpatrzenie.