Serwis relacji inwestorskich

ML System zmienia oblicze branży budowlanej i mobility

Strona główna O ML SystemAktualności ML System zmienia oblicze branży budowlanej i mobility

ML System zmienia oblicze branży budowlanej i mobility

ML System, czołowy przedstawiciel rynku fotowoltaiki zintegrowanej z budownictwem (BIPV), otrzymał 16,9 mln zł dofinansowania od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Podpisana umowa dotyczy wdrożenia do produkcji innowacyjnej szyby zespolonej z powłoką selektywną.

Nieustannie doskonalimy i dywersyfikujemy naszą ofertę odpowiadając na potrzeby rynku i zrównoważonego budownictwa. Wprowadzenie do sprzedaży szyby nanopowłokowej z pasywną warstwą selektywną pozwoli na dywersyfikację sprzedaży i mocniejsze wejście ML System w branże szkła budowlanego i mobility. Produkt jest efektem własnych prac B+R i przyczyni się do poprawy własności energetycznych budynków i pojazdów. Szacujemy, że wprowadzenie na rynek innowacyjnej szyby zespolonej nastąpi w ciągu 2,5 roku, co powinno zaowocować umocnieniem pozycji spółki w dynamicznie rozwijającej się branży szkła przeznaczonego dla stolarki i ścian osłonowych budynków. Dodatkowo stworzy nowe możliwości w branży mobility – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

Umowa z PARP została zawarta w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Łączna wartość projektu to 34,5 mln zł, a wartość kosztów kwalifikowalnych to 28 mln zł. Dofinansowanie w kwocie 16,9 mln zł zostanie przekazane w formie zaliczki i refundacji. Przewidywany termin zakończenia projektu, tj. wdrożenia do produkcji innowacyjnej szyby zespolonej z powłoką selektywną wykorzystującą nanowarstwę półprzewodnikową, to kwiecień 2022 r. Okres kwalifikowalności kosztów trwa od 15 listopad 2019 r., do 15 kwietnia 2022 r.

ML System S.A. to wysoce wyspecjalizowana spółka technologiczna, oferująca innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV). Produkty ML System stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych. Spółka jest liderem w swojej branży na rynku polskim. Co więcej, zgodnie z raportem Global Building Integrated Photovoltaic Skylights Market 2017-2021, firma należy do grona pięciu kluczowych producentów BIPV na świecie. Łączna powierzchnia zakładu produkcyjnego oraz centrum badawczo-rozwojowego spółki wynosi 9,3 tys. m kw. ML System na koniec I półrocza 2019 r. zatrudniał 152 osoby, w tym 25 osób to kadra R&D. Firma ML System posiada ochronę na 18 zgłoszeń patentowych w tym dziewięć patentów już jest przyznanych.