Serwis relacji inwestorskich

ML System u progu technologicznego skoku

Strona główna O ML SystemAktualności ML System u progu technologicznego skoku

ML System u progu technologicznego skoku

ML System, lider polskiego rynku fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIPV), wypracował w I półroczu 2019 r. 42,1 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży, 6,7 mln zł EBITDA oraz 2,2 mln zł zysku netto. Budowa hali produkcyjnej w ramach projektu Quantum Glass przebiega zgodnie z harmonogramem.

Liczymy, że kolejne miesiące, dzięki kontraktacji bazującej na rozwiązaniach BIPV i Smart City, przyniosą dalszą poprawę rentowności. Z dużą nadzieją patrzymy także na branżę mobility. Wielkimi krokami zbliżamy się do uruchomienia produkcji w fabryce Quantum Glass, co przeniesie nas na jeszcze wyższy poziom technologiczny – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

Budowa wspomnianej hali produkcyjnej o powierzchni ponad 3,6 tys. m2 ma zakończyć się do 30 listopada 2019 r. Kolejnym krokiem milowym będzie zakup specjalistycznych urządzeń produkcyjnych. Łączny koszt tej inwestycji, uwzględniający zakup nowoczesnych maszyn, szacowany jest na około 44 mln zł.

Podstawowe skonsolidowane dane finansowe:

I półrocze 2018 r. I półrocze 2019 r. Dynamika
Przychody (mln zł) 41,3 42,1 102 proc.
EBITDA (mln zł) 5,9 6,7 114 proc.
Zysk netto (mln zł) 1,5 2,2 147 proc.

ML System konsekwentnie pracuje nad rozwojem możliwości eksportowych. W I półroczu 2019 r. spółka m.in. dostarczyła moduły fotowoltaiczne do budynku Szpitala University College w Londynie oraz moduły do budynku prywatnego w Szwajcarii. Ponadto firma intensyfikuje budowę rynku w Chorwacji. Istotnym wsparciem w rozbudowie potencjału zagranicznego są zmiany legislacyjne, obligujące do wykorzystywania komponentów aktywnych w budownictwie, czy rosnące zapotrzebowanie na zieloną energię.

W lipcu bieżącego roku spółka otrzymała patent na wynalazek pod nazwą „fotoniczna szyba zespolona”. Rozwiązanie to łączy ze sobą trzy funkcje: produkcji energii, oświetleniową (efekt luminescencyjny) oraz grzewczą (wewnętrzna warstwa). Szyba znajdzie zastosowanie w branży budowlanej oraz mobility. Będzie też wykorzystywana w produkcji szyb z powłoką z kropek kwantowych (Quantum Glass). Firma ma na swoim koncie już dziewięć przyznanych patentów, a siedem wniosków czeka na rozpatrzenie.

Zgodnie z decyzją akcjonariuszy ML System, podjętą 14 czerwca 2019 r. podczas walnego zgromadzenia, spółka 19 lipca wypłaciła pierwszą w historii dywidendę w kwocie 1,1 mln zł, co dało 0,2 zł na akcję.

ML System S.A. to wysoce wyspecjalizowana spółka technologiczna, oferująca innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV). Produkty ML System stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych. Spółka jest liderem w swojej branży na rynku polskim. Co więcej, zgodnie z raportem Global Building Integrated Photovoltaic Skylights Market 2017-2021, firma należy do grona pięciu kluczowych producentów BIPV na świecie. Łączna powierzchnia zakładu produkcyjnego oraz centrum badawczo-rozwojowego spółki wynosi 9,3 tys. m kw. ML System na koniec I półrocza 2019 r. zatrudniał 152 osoby, w tym 25 osób to kadra R&D.