Serwis relacji inwestorskich

ML System realizuje strategiczne projekty Ultra PV oraz Quantum Glass zgodnie z założeniami

Strona główna O ML SystemAktualności ML System realizuje strategiczne projekty Ultra PV oraz Quantum Glass zgodnie z założeniami

• ML System, lider polskiego rynku fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIPV), rozpoczął pilotażową produkcję ultracienkich żaluzji (tzw. lameli) w ramach projektu Ultra PV. Ultralekkie lamele znajdą zastosowanie jeszcze w tym roku, na budynku dydaktycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

• Budowa hali produkcyjnej, realizowanej w ramach projektu Quantum Glass, przebiega zgodnie z planem. Budynek fabryki ma zostać oddany do użytku jeszcze w tym roku.

Wdrożenie ultralekkich modułów fotowoltaicznych jest kolejnym, ważnym etapem rozwoju spółki. Cieszymy się, że Uniwersytet Jagielloński dostrzega wartość dodaną naszych produktów, które przyczynią się do poprawy jakości powietrza w Krakowie – komentuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

Lamele zostaną zamontowane na elewacji biblioteki i pomieszczeń dydaktycznych przy ul. Reymonta w Krakowie. W ramach inwestycji, ML System dostarczy 1440 lamel, w rozmiarach 1350 mm x 380 mm. Łączna moc instalacji to blisko 100kW. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Hochtief.

To nie pierwsza realizacja ML System na budynkach kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2015 r. firma dostarczyła również żaluzje o łącznej mocy ponad 40kW do elewacji budynków Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej oraz biblioteki centralnej. Z kolei w 2017 r. ML System dostarczył fotowoltaiczną fasadę wentylowaną oraz moduły na dach w Instytucie Nauk Geologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zgodnie z harmonogramem przebiega budowa nowej hali pod produkcję modułów Quantum Glass, czyli innowacyjnego szkła fotowoltaicznego, wykorzystującego powłokę z kropek kwantowych. Budynek o powierzchni 3,6 tys. m2 ma powstać do końca listopada 2019 r., a rozpoczęcie produkcji i sprzedaży planowane jest na 2020 r.

Będzie to krok milowy w rozwoju działalności firmy. Nasze szyby mają szansę zrewolucjonizować branżę szkła budowlanego i przemysłowego oraz zmienić sposób patrzenia na budownictwo z pasywnego, na aktywne. Aktualnie większość inwestorów budowalnych koncentruje się na izolacji termicznej, zapominając, że szkło może być doskonałym źródłem energii – podsumowuje Dawid Cycoń, prezes ML System.

Projekty Ultra PV oraz Quantum Glass, realizowane m.in. ze środków pozyskanych podczas ubiegłorocznego IPO, mają strategiczne znaczenie dla rozwoju ML System.

 

ML System S.A. to wysoce wyspecjalizowana spółka technologiczna, oferująca innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV). Produkty ML System stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych. Spółka jest liderem w swojej branży na rynku polskim. Co więcej, zgodnie z raportem Global Building Integrated Photovoltaic Skylights Market 2017-2021, firma należy do grona pięciu kluczowych producentów BIPV na świecie. Łączna powierzchnia zakładu produkcyjnego oraz centrum badawczo-rozwojowego spółki wynosi 9,3 tys. m kw. ML System na koniec 2018 r. zatrudniał 149 osób, w tym 25 osób to kadra R&D.