Serwis relacji inwestorskich

ML System z perspektywą na dalszy wzrost

Strona główna O ML SystemAktualności ML System z perspektywą na dalszy wzrost

ML System, wyspecjalizowana spółka technologiczna, będąca liderem polskiego rynku fotowoltaiki zintegrowanej z budynkami (BIPV), wypracowała w 2018 r. 123,3 mln zł przychodów ze sprzedaży, 14,6 mln zł EBITDA oraz 5,7 mln zł zysku netto. Firma planuje w III kwartale 2019 r. uruchomić sprzedaż produktów opartych na ultracienkim szkle.

– Niezmiennie pracujemy nad rozbudową miksu produktowego w kierunku asortymentu zapewniającego wyższą rentowność, tj. rozwiązań BIPV i Smart City. Oczekujemy, że zmiany legislacyjne obligujące do wykorzystywania komponentów aktywnych w budownictwie oraz rosnące zapotrzebowanie na zieloną energię będą wspierać nasz rozwój- komentuje Dawid Cycoń, prezes zarządu ML System.

Fundamentem wzrostu ML System są inwestycje w badania i rozwój. W 2018 r. spółka przeznaczyła na ten cel 5,4 mln zł, zaś nakłady inwestycyjne wyniosły 25,6 mln zł.

 

Podstawowe skonsolidowane dane finansowe za 2018 r.

2017 r. 2018 r. Dynamika
Przychody (mln zł) 54,3 123,3 227,1
EBITDA (mln zł) 13,8 14,6 105,1
Zysk netto (mln zł) 6,1 5,7 93,4

 

Nieznaczny spadek zysku netto w 2018 r. rok do roku wynika ze wzrostu amortyzacji oraz kosztów pracowniczych. Ponadto należy wskazać na wzrost kosztów podwykonawstwa, ale w ocenie spółki jest to czynnik jednorazowy.

Na koniec grudnia 2018 r. wskaźnik dług netto/EBITDA kształtował się na poziomie 0,9x, co pozwala spółce w sposób bezpieczny planować kolejne przedsięwzięcia kapitałowe.

W 2018 r. sprzedaż zagraniczna wyniosła 1,9 mln zł, co oznacza wzrost rok do roku o 251 proc. W ramach rozwoju potencjału eksportowego, w grudniu 2018 r. firma rozpoczęła sprzedaż gamy produktów fotowoltaicznych do strategicznego partnera, który będzie odpowiedzialny za promocję i dystrybucję oferty ML System w Australii i Nowej Zelandii. Wśród nowych rynków zbytu spółki w ostatnim czasie pojawiły się także Niemcy, Austria, Chorwacja, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Arabia Saudyjska.

Kilka dni temu ML System otrzymał patent na szybę zespoloną, która z jednej strony (zewnętrznej) generuje darmową energię elektryczną ze słońca, z drugiej zaś (od środka) grzeje, będąc wprost substytutem tradycyjnego systemu grzewczego w postaci grzejnika, ogrzewania podłogowego czy systemu nawiewnego. Transparentne warstwy grzewcze na szybach zespolonych są już wykorzystywane w postaci szyb na wiatach przystankowych, które w zimie grzeją, podnosząc temperaturę wewnątrz wiaty i poprawiając komfort oczekujących na transport publiczny. Teraz to rozwiązanie zostanie przeniesione do biurowców i budynków użyteczności publicznej. Pierwsze wdrożenie planowane jest na nowym budynku ML System, powstającym w ramach projektu Quantum Glass.

W lutym 2019 r. ML System otrzymał ponadto prawa ochronne na trzy nowe wzory użytkowe dla szyb izolowanych termicznie z wykorzystaniem ultralekkiego szkła. Przyznana ochrona związana jest z projektem inwestycyjnym ULTRA PV.

Także w lutym 2019 r. ML System podpisał z firmą Skawald kontrakt o wartości 10,2 mln zł na generalne wykonawstwo nowej hali o łącznej powierzchni ponad 3,6 tys. m2. Jej budowa, która zgodnie z umową zakończy się do 30 listopada 2019 r., jest częścią realizacji projektu Quantum Glass, którego celem jest wdrożenie do seryjnej produkcji innowacyjnego, transparentnego szkła fotowoltaicznego, z wykorzystaniem technologii kropek kwantowych. Kolejnym krokiem będzie wyposażenie przestrzeni produkcyjnej w nowoczesne maszyny. Spółka uważa, że dzięki projektowi Quantum Glass zrewolucjonizuje nie tylko rynek BIPV, ale również szkła budowlanego, którego szacunkowa wartość w Polsce wynosi 24 mld zł.

Realizacje projektów ULTRA PV oraz Quantum Glass zostały wskazane jako cele strategiczne podczas wejścia spółki na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie.

Dotychczas ML System otrzymał siedem patentów oraz sześć praw ochronnych na wzory użytkowe. Aktualnie spółka czeka na rozpatrzenie 10 zgłoszonych patentów.

Realizacji strategii rozwoju spółki sprzyja otoczenie zewnętrzne. Od stycznia 2019 r. obowiązuje dyrektywa unijna dotycząca obiektów publicznych, gdzie projekty nieuwzględniające elementów aktywnych, czyli np. rozwiązań BIPV, nie otrzymają pozwolenia na budowę. Dyrektywa obejmująca budynki indywidualne i komercyjne zacznie obowiązywać od 2021 r.

Począwszy od III kwartału 2019 r. planujemy uruchomić sprzedaż produktów opartych na ultracienkim szkle. Ponadto będziemy kontynuować inwestycję związaną z wdrożeniem Quantum Glass. Zamierzamy także rozbudować rynki zbytu poprzez eksport naszych produktów, dzięki czemu przekształcimy się z silnej spółki o zasięgu krajowym, w silną spółką o zasięgu światowym. Biorąc pod uwagę uniwersalny charakter naszych produktów, chcemy kontynuować dywersyfikację sprzedaży w innych sektorach. Niezależnie od powyższego, cały czas będziemy pracować nad poprawą jakości naszych produktów – podsumowuje Dawid Cycoń, prezes zarządu ML System.

 

ML System S.A. to wysoce wyspecjalizowana spółka technologiczna, oferująca innowacyjne rozwiązania fotowoltaiczne zintegrowane z budownictwem (BIPV). Produkty ML System stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych materiałów budowlanych. Spółka jest liderem w swojej branży na rynku polskim. Co więcej, zgodnie z raportem Global Building Integrated Photovoltaic Skylights Market 2017-2021, firma należy do grona pięciu kluczowych producentów BIPV na świecie. Łączna powierzchnia zakładu produkcyjnego oraz centrum badawczo-rozwojowego spółki wynosi 9,3 tys. m kw. ML System na koniec 2018 r. zatrudniał 149 osób, w tym 25 osób to kadra R&D.